19 грудня у Києві відбулося обговорення проєкту Стратегії розвитку культури в Україні на 2025–2030 роки.
Організатори заходу: Міністерство культури та стратегічних комунікацій України та Національний центр «Український Дім» за сприяння Офісу підтримки відновлення.
Під час відкриття заходу Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький презентував проєкт Стратегії розвитку культури.
«Стратегія визначатиме ключові напрями розвитку культури України в контексті сучасного стану суспільства та економіки України та окреслить основні цілі до 2030 року. Наша з вами культурна політика має стати однією з надважливих для досягнення довгострокових цілей, а мета у нас одна — перемогти й відбудувати», — сказав Міністр.
Подія об’єднала представників культурної спільноти в Україні, урядовців, депутатський корпус та міжнародних партнерів з метою напрацювання пропозицій до основного документа, де будуть зафіксовані пріоритетні напрямки спільної роботи всіх учасників екосистеми культури в Україні.
Під час панельної дискусії учасники обговорили роль держави, інституцій культури та громадянського суспільства у реалізації Стратегії.
Заступник Керівника Офісу Президента України Олена Ковальська підкреслила, що сьогодні культура є елементом національної безпеки.
«Культурна дипломатія та розвиток міжнародної складової української культури — це один з найважливіших пріоритетів у нашій роботі. Побудова системної роботи, організація календаря подій та інших заходів є також необхідними елементами. Крім того, актуальним є напрацювання українського контенту та продуктів вищої якості — таких, якими ми будемо пишатися», — зазначила вона.
Заступниця Міністра закордонних справ України Мар’яна Беца акцентувала на важливості культурної дипломатії для України в умовах війни. Її головна мета — сформувати позитивний образ України як країни сміливих, вільних і креативних людей з багатою культурою та історією. Це сприятиме не лише перемозі України, але й інтеграції української культури у світові процеси.
«Безумовно, нам треба єднатися, всім міністерствам, аби ізолювати росію в спорті, культурі, у сфері освіти й науки. Питання подальшої ізоляції росії набуває особливого значення», — сказала представниця МЗС.
Голова Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв розповів про важливість осмислення ролі культури як фундаментального компонента існування людства і спільноти. Адже культура не лише фіксує важливі моменти історії, а й створює простір для спільних цінностей, творчості та взаємодії. Він також закликав громадськість, представників сфери культури та міжнародних партнерів до спільної роботи над законопроєктами.
«Ці закони мають бути про те, щоб у нас завжди знаходились люди, які створюватимуть культурний продукт, який можна показати іншим», — підкреслив він.
Заступниця Голови Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики, Голова Комітету ПАРЄ з культури, науки, освіти та медіа Євгенія Кравчук наголосила, що підтримувати культуру необхідно навіть у важкі часи під час війни, адже «Україна має бути не просто україноцентричною, вона має бути інтегрованою у європейський та світовий контекст. І це дуже важливо».
«Дозвольте щиро підтримати цю ініціативу, адже проведення публічних консультацій і дискусій — це справді важливий крок, започаткований Міністерством культури та стратегічних комунікацій України. Як Міністр зазначив на початку, це є ключовим і першочерговим етапом у формуванні спільної стратегії», — зазначила Голова Бюро ЮНЕСКО в Україні К’яра Децці Бардескі.
Вона також наголосила на тісній співпраці ЮНЕСКО з українською стороною від початку повномасштабного вторгнення та її продовженні у майбутньому.
Учасники обговорення працювали у п’яти командах над кожною стратегічною ціллю, серед яких: «Зміцнення людського капіталу через культурні практики», «Захист, збереження та примноження культурної спадщини», «Згуртування громад через культуру», «Відновлення та модернізація інституцій та інфраструктури через культуру» та «Інтеграція української культури як активного учасника і рівноправного партнера глобальних культурних процесів». Всі ці напрацювання узагальнюватиме МКСК.
Перша заступниця Міністра культури та стратегічних комунікацій Галина Григоренко презентувала лендінгову сторінку, де кожен зацікавлений у розвитку культури зможе залишити свої пропозиції до Стратегії. Вони будуть опрацьовані Міністерством та враховані у фінальному документі.
Лендінг доступний за цим посиланням
Нагадаємо, Офіс підтримки відновлення створено за підтримки ЮНЕСКО та за фінансування Японії. Проєкт імплементує Громадська спілка «Фонд підтримки реформ в Україні».