16 грудня в режимі онлайн стартувала навчальна програма, організована UNESCO та UNITAR / UNOSAT у співпраці з Міністерством культури та стратегічних комунікацій України, для українських фахівців з охорони нерухомої культурної спадщини, археологів, експертів з оцінки пошкоджень, реставраторів та інших фахівців, залучених до роботи зі спадщиною.
Зі вступним словом до учасників навчання звернулася заступниця Міністра культури та стратегічних комунікацій України Анастасія Бондар.
«Цей тренінг є не лише технічною платформою для здобуття нових знань, але й частиною глобального зусилля збереження нашої національної ідентичності. Супутникові технології, методи геопросторового аналізу надають можливості для моніторингу та верифікації стану збереження чи пошкодження наших культурних об’єктів. Це не лише про технології — це про те, як ми можемо використовувати технології, щоб накопичувати актуальні дані та зберегти історію», — зазначила заступниця Міністра.
Вона наголосила, що на сьогодні найменш дослідженою сферою залишається археологія, оскільки археологічні пам’ятки складніші для ідентифікації та вивчення, особливо в умовах та на території активних бойових дій.
«Цій галузі потрібно приділяти значно більше уваги, оскільки вона може дати унікальні знання про минуле. Зокрема, важливо проводити аналіз у динаміці — зіставляючи дані в різні періоди, щоб краще зрозуміти вплив сучасних викликів війни та техногенних катастроф на археологічну спадщину», — сказала Анастасія Бондар.
Навчальна програма включає ознайомчий онлайн-захід і два шестимодульні тренінги, які триватимуть упродовж чотирьох днів. Тематика навчань охоплює використання супутникових знімків, аналіз геопросторових даних для документування шкоди, завданої культурній спадщині в Україні, оцінку пошкоджень культурної та природної спадщини, створення карт тощо.
Нагадаємо, у травні 2022 року UNESCO та UNITAR підписали угоду про співпрацю, яка передбачає моніторинг стану культурної спадщини в Україні за допомогою супутникових знімків у контексті військових дій. Проєкт, що частково фінансується урядом Японії, спрямований на охорону культурних цінностей і включає серію заходів із розвитку потенціалу для українських фахівців.