21–22 травня у Парижі відбулося 13-те засідання Допоміжного комітету Наради держав-учасниць Конвенції 1970 року про заходи, спрямовані на заборону та запобігання незаконному ввезенню, вивезенню та передачі права власності на культурні цінності.

Заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій України Сергій Бєляєв відзначив, що Україна активно використовує механізми Конвенції 1970 року для протидії культурним втратам внаслідок російської агресії та для повернення викрадених цінностей.
Він подякував міжнародним партнерам за співпрацю в питанні повернення культурної спадщини, зокрема нагадав про успішну співпрацю з посольством Сполучених Штатів Америки. У 2020 році вдалось повернути картину художника Михайла Паніна, викрадену під час Другої світової війни, а також — через 77 років — унікальну картину французького митця XVIII століття П’єра Луї Гудро, яка нині зберігається в Національному музеї Ханенків у Києві.

«Україна активізує зусилля щодо застосування механізмів ЮНЕСКО для максимального захисту культурних цінностей під час воєнного часу. Ми також пам’ятаємо та знаємо, що 1,7 мільйона музейних предметів, а також 5,2 мільйона одиниць архівних документів Національного архівного фонду залишаються на тимчасово окупованих територіях. Ми впевнені, що ЮНЕСКО може виступити координатором повернення цієї власності Україні», — наголосив Сергій Бєляєв.
Також він підкреслив важливість ініціативи ЮНЕСКО щодо створення віртуального музею викрадених культурних цінностей і повідомив, що Україна вже працює над наповненням цього проєкту відповідно до своїх національних норм. У віртуальному музеї, зокрема, планується представити культурні цінності, викрадені росією після повномасштабного вторгнення у 2022 році.
Єстонія, Нідерланди, Литва та інші країни підтримали позицію України.
Активна участь України у засіданні сприятиме зміцненню співробітництва з ЮНЕСКО у сфері охорони культурної спадщини та протидії незаконному обігу культурних цінностей.
Позитивні результати у роботі сесії досягнуто завдяки спільній активній роботі МКСК, Постійного представництва України при ЮНЕСКО та МЗС України.