«Шевченко — шлях до перемоги»: у Театрі Франка вшанували 210-річчя від дня народження великого Кобзаря

11 листопада у Національному академічному драматичному театрі імені Івана Франка відбувся мистецький захід «Шевченко — шлях до перемоги», присвячений 210-річчю з дня народження великого українського поета, художника та мислителя Тараса Шевченка. 

Переглянути фотоальбом

Фото Антоніни Вишневської

Серед ключових подій заходу — відкриття виставки «Шевченкіана» митця Івана Марчука, а це 41 робота. Картини з колекції Шевченківського національного заповідника розкривають образ поета, як символа справжнього українського духу. 

«Тарас Шевченко — шлях до перемоги» — це наш національний дороговказ, який ми, як народ, мусимо пройти, щоб зберегти свою ідентичність і свободу. Наше велике завдання — пам’ятати тих, хто віддав життя у цій війні, заради нас і майбутнього України. Серед них — діячі культури, мистецтва, журналісти. Ми маємо пам’ятати, що ворог часто не лише видимий, а й невидимий, тому культура стає засобом комунікації, здатним доносити правду про нашу боротьбу. Через твори Тараса Шевченка, Івана Марчука, Івана Франка та інших митців ми показуємо всьому світу і самим собі, що Україна була, є і буде», — сказав Міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький у вітальному слові. 

До присутніх звернувся генеральний директор Театру Франка, голова Шевченківського Комітету Євген Нищук: «Ми живемо в часи важких випробувань. Але саме в цей час ми маємо можливість проявити нашу силу і віру в перемогу через мистецтво. Виставка, що проходить сьогодні, є символом цієї сили, нагадуванням про великі досягнення українського народу. Такі генії, як Шевченко, Марчук і Франко для нас є не лише культурними іконами, але й символами стійкості та непереможності».

«Зараз, як ніколи, важливо зберігати нашу ідентичність і культуру, адже ворог намагається забрати у нас не лише землю, а й нашу культурну спадщину. Але ми не здамося. Видатні українські особистості, такі як Шевченко, є символами нашої непохитної віри в перемогу. Дякую всім, хто долучається до підтримки таких ініціатив, які дають нам натхнення і сили для подальшого розвитку нашої культури та нації», — зазначила Заступниця Керівника Офісу Президента України Олена Ковальська.

У рамках заходу заступник Голови Національного банку України Олексій Шабан представив пам’ятну монету «Пльонтанізм», на якій зображений малюнок, що виконаний в унікальній техніці Івана Марчука: «Монети — це не просто гроші, це символи, які несуть в собі меседжі та історію. Кожна монета, як витвір мистецтва, має глибокий сенс і розповідає про нашу культуру та ідентичність. Через них ми передаємо наступним поколінням ідеї свободи, незалежності та відродження України».

Ще однією знаковою подією заходу стала презентація мультимедійного проєкту «Катерина». Це режисерська робота Тараса Жирка у супроводі музики композитора Романа Гриньківа, що розкриває символіку найвідомішої картини Кобзаря. 

Особливий інтерес у присутніх викликала панельна дискусія «Світовий код Шевченка», присвячена розгляду ідей поета у контексті сучасності, що пройшла, зокрема, за участі Посла Великої Британії в Україні Мартіна Гарріса.

«Зараз існує велика зацікавленість до України, до української мови і літератури. Я вважаю, що нині — унікальний момент, щоб познайомити світ із творчістю Шевченка через вивчення української мови. Особисто я познайомився з творами Кобзаря саме так», — сказав Мартін Гарріс.

Він наголосив на важливості перекладу творів Тараса Шевченка іншими мовами, провівши паралель між життєвим та творчим шляхом українського генія та шотландського — Роберта Бернса, який став відомим світу завдяки якісним перекладам. 

«Шевченко єднає. Його ідея духовної держави була основою для формування української ідентичності, за якою йшли такі постаті, як Михайло Грушевський і Симон Петлюра. Шевченко єднає Україну зі світом і є тим національним ідеалом, на який ми рівняємося та яким пишаємося. Він — наш провідник», — продовжила професорка Інституту Шевченка, керівниця Всеукраїнського навчально-наукового Центру шевченкознавства Оксана Сліпушко.

У цей вечір «Заповіт» великого Кобзаря звучав не лише українською, а й англійською та французькою мовами.

Завершився захід виставою «Шевченко 2.0» режисера легендарного Харківського Театру «Березіль» Олександра Ковшуна. Вона представлена як уявна зустріч поета з міфом про себе, де він постає не лише як пророк, а й як жива людина, сповнена пристрастей та протиріч.

Заходи пройшли за підтримки Комітету з Національної премії ім. Т. Шевченка, МКСК та Офісу Президента України відповідно до указу Президента України Володимира Зеленського. 

Вас може зацікавити

Україна бере участь в 19-тій сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО з охорони нематеріальної культурної спадщини в Парагваї

Україна бере участь в 19-тій сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО з охорони нематеріальної культурної спадщини в Парагваї

Під час Молодіжного форуму «Єднання 2.0» обговорили роль молоді як рушійної сили в культурній сфері

Під час Молодіжного форуму «Єднання 2.0» обговорили роль молоді як рушійної сили в культурній сфері