3 грудня у Києві відбувся Міжнародний форум «Сила спортивної дипломатії», участь у якому взяв Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький.
Відкрив захід Міністр молоді та спорту України Матвій Бідний. Він наголосив, що кожен спортсмен — це інфлюенсер, який має велику аудиторію, особливо для молоді. Це ж стосується і великих спортивних івентів. Адже великі спортивні події — це демонстрація можливостей держави, її сили та спроможності. Міністр підкреслив, що Україна — спортивна країна, і успіхи в спорті є частиною національного бренду України. «Ми здобули одну з найбільших перемог, коли прапор країни-терориста був заборонений на міжнародних спортивних подіях, зокрема на Олімпійських іграх в Парижі. Однак важливо нарощувати тиск, продовжувати боротьбу в цьому напрямку».
До форуму доєднався Керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак. Під час відеозвернення до учасників заходу він зазначив, що важливий кожен голос, який зможе доносити правду про події в Україні до людей різних країн, у тому числі голос спортсменів: «Лише сила здатна примусити росію до миру. росія має програти, аби інші народи не були вимушені щоночі сидіти в бомбосховищах, а сотні інших міст не стерли з лиця землі».
Про взаємодію культурної та спортивної дипломатій задля підтримки українського суспільства в умовах широкомасштабної війни росії проти України розповіла заступниця керівника Офісу Президента України Олена Ковальська. Вона, зокрема, наголосила на прикладах ефективної співпраці спорту та культури, об’єднаних спільною метою.
«Кейс Олімпійських ігор цього року — це є власне симбіоз спортивної і культурної дипломатії», — зазначила Олена Ковальська. — «Наш ворог вкладає дуже багато грошей в пропаганду, в просування своїх наративів, своєї культури і спорту. У росії є великі гроші, а в нас є наша сила, наші партнери, наші амбасадори — спортсмени, та спільна мета — Перемога».
За словами Міністра культури та стратегічних комунікацій Миколи Точицького, спорт, наука, мистецтво — це невіддільні частини культурного коду нації. Це складові того, що робить нас українцями.
«Культура є тією силою, що поєднує науку, освіту, мистецтво і спорт. Саме тому ворог насамперед спрямовує свої удари на нашу культуру: на історичну спадщину, на спортсменів, на митців. Болісно усвідомлювати масштаби втрат серед спортсменів, які загинули через цю війну. Маємо також втрати серед українських митців, які добровільно стали на захист Батьківщини. Ворог добре розуміє, що саме культура, як основа нашої дипломатії та єдності, є його головною мішенню», — заявив Микола Точицький.
Водночас, на переконання Міністра спорту, туризму, громадянського суспільства та молоді Великої Британії Стефані Пікок, з моменту жорстокого та невиправданого повномасштабного вторгнення росії в лютому 2022 року українці борються не лише за території, але й за свою ідентичність, культуру та свободу: «Ми й надалі підтримуватимемо українських спортсменів та народ України. Це вклад у спорт, надію, єдність і віру, що майбутнє України буде світлим».
«Ми віримо в унікальну позитивну силу спорту, яка здатна об’єднувати людей, створювати міжкультурні зв’язки та підтримувати цілі зовнішньої політики США, що спрямовані на просування миру та демократії», — зазначила помічниця Державного секретаря в Бюро з питань освіти та культури Державного департаменту США Лі Саттерфілд. — «Цього літа, коли українські олімпійські та паралімпійські чемпіони піднімалися на п’єдестал, коли звучав гімн України і майорів український прапор — це стало потужним нагадуванням українцям та громадянам інших країн, що Україна залишається сильною та гордою!».
Прославлений чеський хокеїст, олімпійський чемпіон Домінік Гашек зазначив, що всі спортивні змагання, в яких беруть участь російські спортсмени, можуть розглядатися як підтримка російської агресії та імперських амбіцій. Такі заходи фактично стають платформами для реклами війни, яку веде росія, і сприяють легітимізації її злочинів.
«Кожен спортивний захід, де присутні російські спортсмени, фактично підтримує війну, яка забирає людські життя і спричиняє величезні економічні збитки. Участь росіян у спортивних заходах знижує ефективність санкцій проти агресора, створюючи враження, що війна не має серйозних наслідків для росії. Тому необхідно чітко усвідомлювати, що така участь не є нейтральною і має прямі наслідки як для жертв війни, так і для міжнародної економіки», – зазначив він.
У відкритті заходу також взяли участь заступник керівника Офісу Президента України Ігор Жовква, Президент Національного олімпійського комітету України Вадим Гутцайт, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Швейцарській Конфедерації та в Князівстві Ліхтенштейн Ірина Венедіктова та мер Парижа Анн Ідальго.
Симбіоз культури і спорту є потужним інструментом для об’єднання суспільства, формування національної ідентичності та зміцнення позиції України на міжнародній арені, особливо в умовах воєнних викликів.