Стратегічна ціль «Ужгородської декларації»: захист спадщини і посилення глобальної підтримки української культури

19 листопада 2024 року, у день 1000-го дня великої війни, Президент Володимир Зеленський представив Верховній Раді План внутрішньої стійкості України. Документ складається з 10 пунктів, один з яких — «Культурний суверенітет».

«Саме мовою культури можна досягти тих країн, які недосяжні для політиків», — сказав Президент під час презентації Плану, а також повідомив про ініціативу запровадити «Культурний Рамштайн» — міжнародний альянс для відновлення пам’яток культури.

Для реалізації 9-го пункту Плану у співпраці з ЮНЕСКО Міністерство культури та стратегічних комунікацій 1–2 лютого 2025 року провело в Ужгороді першу міжнародну конференцію «Співпраця заради стійкості». Захід об’єднав 29 країн для захисту української культурної спадщини від знищення у часи війни.

У результаті Конференції ухвалено «Декларацію щодо посилення стійкості культурного сектору в Україні». Документ передбачає декілька напрямків скоординованих зусиль України та міжнародних партнерів для збереження, захисту культурної спадщини та відбудови культурної інфраструктури.

Стратегічно Декларація наголошує на важливості ролі культури для міцності національної ідентичності, соціальної згуртованості та економічного розвитку України. Станом на сьогодні до неї приєдналася вже 31 країна.

Конференція «Співпраця заради стійкості» закріпила у світовому порядку денному питання відновлення сектору культури в Україні. Цей матеріал створено у співпраці з Офісом підтримки відновлення, що реалізує ЮНЕСКО за фінансування Уряду Японії та імплементує Громадська спілка «Фонд підтримки реформ в Україні».

Вас може зацікавити

В Україні презентували дослідження бельгійського нейробіолога Яна Де Маєра «Ідентичність і мозок»

Відбулися Загальні збори Національної академії мистецтв України