Традиційне ремесло бджільництва Луганщини поповнило Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини

Нещодавно Міністерство культури та інформаційної політики поповнило Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини України 5 новими позиціями. Відповідний наказ 12 липня 2023 року підписав Олександр Ткаченко, Міністр культури та інформаційної політики України. Серед нових елементів – традиційне ремесло бджільництва у Сватівському районі Луганської області. 

Це унікальне, автентичне ремесло є невід’ємною частиною господарського, культурного життя Сватівщини, починаючи з моменту заснування міста. Навіть існує легенда, що заснували місто Сватове саме пасічники. 

Загалом достаток медоносів у лісових масивах, лугах і степах Сватівщини сприяв розвитку цього ремесла на території Сватівського району. До появи цукру мед був єдиним солодким продуктом для населення. Віск широко застосовувався у домашньому господарстві для освітлення осель та здійснення релігійних обрядів (виготовляли свічки з бджолиного воску). Мед використовували у більшості релігійних обрядів. 

У професійному середовищі українських бджолярів великого поширення набула наступна прикмета – щоб благополучно велася пасіка і був достаток меду, необхідно частувати ним усю родину, сусідів, односельців і, навіть, сторонніх людей. 

Бути бджолярем – раніше означало бути знахарем, чарівником, ворожбитом, володіти особливими якостями. Пасічники користувалися у селянському середовищі великою повагою як чесні, сумлінні, працелюбні та загалом добропорядні люди. 

Сьогодні сватівські пасічники використовують нові наукові підходи, наприклад, для збору меду використовують електричну медогонку, а для розпечатування стільників – автоматичний двосторонній  пристрій. Але викликають таке ж захоплення в українського народу, як і раніше. 

Наразі ремесло потребує термінового захисту через російську агресію проти України. Після деокупації міста та області носії ремесла планують повернутися додому й відроджувати свої пасіки, а також надалі розвивати давнє ремесло, яке передавалося від діда-прадіда і дійшло до сучасників.

Вас може зацікавити

Україна отримала два сертифікати за включення українських традицій до Списків нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО

Україна отримала два сертифікати за включення українських традицій до Списків нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО

Росія продовжує вбивати українських митців

Росія продовжує вбивати українських митців