Понад три десятки експонатів — ікони, гаптовані вироби, гравюри та предмети золотарства — вперше зібрано разом у виставці «Трійця Святая, слава Тобі». Експозиція відкрилася в Успенському соборі Національного заповідника «Києво-Печерська лавра».

Проєкт присвячено знаковій події, яку цього року відзначає увесь християнський світ — 1700-річчя Першого Вселенського (Нікейського) собору. Він тривав кілька тижнів, і саме там єпископи ухвалили догмат про Пресвяту Трійцю.
«Через мову сакрального мистецтва ми відчуваємо тяглість віри й культури — від собору в Нікеї до сучасної України, яка зберігає й переосмислює свою духовну спадщину. Виставка в Лаврі — це акт пам’яті й духовної стійкості, це наша відповідь на виклики, які постали перед нами як нацією. І саме вони є нашими орієнтирами», — зауважив Міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький.

Відвідувачі мають змогу простежити, як упродовж століть формувалися різні іконографічні втілення образу Пресвятої Трійці — від символічних сюжетів Старого Завіту до барокових зображень Новозавітної Трійці. Центральне місце в експозиції займають твори українського сакрального мистецтва XVII–XVIII століть, які демонструють глибину богословської думки, поєднану з національними художніми традиціями.
«У часи, коли Україна продовжує боротися за власну ідентичність, такі проєкти є вкрай важливими. Вони дозволяють не лише побачити шедеври українського бароко, а й відчути нашу нерозривну та глибоку культурну спорідненість з європейським культурним простором», — наголосила в. о. гендиректора Заповідника Світлана Котляревська.

Серед експонатів представлено багато реліквій, зокрема, напрестольний хрест 1777 року, ікона «Хрещення» 1831 року, гаптована нашивка з другої половини XVII століття, ікона-картина «Коронування Богородиці» 1732 року та інші шедеври фондової колекції Заповідника.
Кураторка виставки, завідувачка сектору збереження памʼяток образотворчого мистецтва Заповідника Інна Івакіна розповіла про сенси, які команда закладала в експозицію. Вона також провела авторську екскурсію для перших відвідувачів та гостей.

Архімандрит Свято-Успенської Києво-Печерської лаври Інокентій акцентував, що усі твори зібрані в особливому просторі — Успенському соборі — де сама атмосфера храму поглиблює сприйняття сакрального змісту.
