У Києві презентували реєстр Музейного фонду України

22 листопада в Києві відбулась конференція «Презентація реєстру Музейного фонду України». Це підсумковий захід проєкту «Впровадження системи електронного обліку Музейного фонду України», що впроваджується відповідно меморандуму між Міністерством культури та стратегічних комунікацій України, Українським центром культурних досліджень та Фондом міжнародної солідарності, за підтримки уряду Республіки Польща.

Відкрила конференцію заступниця Міністра культури та стратегічних комунікацій з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Анастасія Бондар. Вона зазначила, що в часи, коли Україна протистоїть не лише фізичній агресії, але й спробам знищення української ідентичності, культура також є полем бою.

«росія не просто нищить наші пам’ятки — вона використовує культуру як зброю. Викрадення артефактів, включення їх до російських реєстрів, пропаганда “спільної історії”, зміна та викривлення історичних фактів — це ознаки культурного геноциду, спроба стерти українську ідентичність. Система електронного обліку Музейного фонду, яку ми сьогодні презентуємо, — це наш внесок у збереження і відновлення. Вже сьогодні ця система дозволяє нам детально фіксувати та документувати, а в майбутньому повертати те, що було викрадено», — сказала заступниця Міністра.

Цифрова трансформація має на меті зробити Україну найзручнішою країною у світі — як для громадян, так і для культурної спільноти.  

«Ми будуємо систему, яка є доступною, зрозумілою і сучасною. При цьому, ми впроваджуємо її не лише для себе, а й як частину глобальної ініціативи захисту культурних цінностей», — додала Анастасія Бондар.

З вітальним словом до присутніх звернулася заступниця державного секретаря Міністерства культури і національної спадщини Республіки Польща Марта Ценковська: «Реєстр забезпечить цифрове страхування даних, мінімізуючи ризики їхньої втрати. Водночас він відкриває нові можливості для презентації української спадщини широкому загалу. Це крок до усвідомлення багатої української культури та її ролі у загальній картині світу. Завершення другого етапу проєкту є прикладом для інших країн, як ефективно запроваджувати сучасні технології для захисту культурних надбань».

На заході також був присутній Надзвичайний і Повноважний Посол Польщі в Україні Пьотр Лукасевич.

«З 2014 року ворог забирає українські території, нищить заклади культури, зокрема музеї. Звісно, музеї можна знищити, землю можна вкрасти, але силу духу і національну ідею нікому відібрати не вдасться. Україну і Польщу поєднує спільна історія — чудова і водночас складна. Я дякую Міністерству культури та стратегічних комунікацій України та Міністерству культури і національної спадщини Республіки Польща за важливий діалог та дипломатичний підхід до спільного вирішення складних питань», — підкреслив Пьотр Лукасевич. 

До конференції в режимі онлайн приєдналася депутатка Верховної Ради України Ірина Констанкевич. За її словами потрібно посилювати матеріально-фінансові спроможності українських музеїв і в цьому процесі варто активно залучати громади у контексті децентралізації.

«Музеї — це об’єкти, що зберігають нашу ідентичність, нашу пам’ять, нашу культуру. Такі проєкти, як реєстр Музейного фонду України, є дуже важливими, адже спрямовані на модернізацію українських музеїв. Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики підтримує усі важливі зміни, які відбуваються у спільноті українських музейників, та готовий долучатися до спільних заходів та ініціатив», — наголосила Ірина Констанкевич.

У свою чергу директор Польського Інституту у Києві Ярослав Ґодун нагадав, що питання про необхідність ведення цифрового обліку музейних об’єктів почало підійматися ще десять років тому: «Я дуже радий, що цей проєкт вже втілюється в життя. Він абсолютно унікальний, адже є одним із перших впроваджених реєстрів на території Європи з широким функціоналом для музеїв і громадськості».

«Це непростий проєкт, але завдяки відкритості партнерів його вдалося реалізувати», — резюмував керівник Представництва Фонду міжнародної солідарності в Україні Павел Кост.

У рамках заходу Анастасія Бондар разом із Наталією Коваленко, яка є представницею компанії-розробника Strimco, презентували реєстр Музейного фонду України. Його глобальна ціль — зібрати в єдиному місці дані про музейний фонд України та зробити їх доступними для громадськості та фахівців. На сьогодні до електронного реєстру вже приєдналися понад 300 музеїв із 652.

Друга частина конференції була присвячена панельній дискусії на тему «Реєстр музейного фонду: актуальність, виклики, перспективи» і тематичним презентаціям. Насамкінець музейникам передали ноутбуки від Фонду міжнародної солідарності в Україні.

Вас може зацікавити

KYODO NEWS активніше висвітлюватиме події в Україні

KYODO NEWS активніше висвітлюватиме події в Україні

Держмистецтв оголосило прийом заявок на здобуття премії імені Леся Курбаса

Держмистецтв оголосило прийом заявок на здобуття премії імені Леся Курбаса