У Києві відбувся круглий стіл «Культура та стратегічні комунікації»

18 грудня в Національному інформаційному агентстві «Укрінформ» відбувся круглий стіл «Культура та стратегічні комунікації», у рамках якого учасники обговорили питання побудови культурної дипломатії та просування українських наративів через культурно-мистецькі проєкти за кордоном.

Учасники круглого столу наголосили на важливості інтеграції культури в стратегічні комунікації для адвокації інтересів України на міжнародній арені. Адже саме під час війни культура має найбільше поле для формування стратегічних наративів.

«Ми повинні розуміти, що МКСК є тією інституцією, яка формує і реалізує політику у сфері культури. Основна мета поєднання культури та стратегічних комунікацій — трансляція меседжів та наративів за кордоном. Нам необхідно пояснювати світові, чому ми боремося та чим відрізняємося від росіян. Адже війна має геноцидний характер, спрямований на знищення України як самостійної демократичної держави. Йдеться не лише про захоплення територій. Через культуру ми можемо донести нашу історію, яка є ключем до розуміння сучасних подій. Тому Україна має брати участь у світових подіях – фестивалях, ярмарках, бієнале. Проте підхід до комунікації вже буде іншим», — заявила перша заступниця Міністра культури та стратегічних комунікацій України Галина Григоренко.

Вона додала, що наразі серед головних завдань МКСК є визначення ключових аудиторій, з якими планується діалог. Також акцентувала увагу на важливості синергії державних органів, інституцій, громадських організацій задля реалізації кінцевих цілей.

Ще одним завданням МКСК є створення сприятливих умов для діячів, які працюють у сфері культури. Це не стосується формування культури як такої, а «радше спрямоване на забезпечення її самозарадності та природного розвитку, що дозволяє уникнути інструменталізації культури». Також вона підкреслила важливість активної участі всіх інституцій, які є стейкхолдерами стратегічних комунікацій, у формуванні та реалізації ключових ініціатив, зокрема Стратегії розвитку культури в Україні на 2025-2030 роки. Цей проєкт, за її словами, є першим кроком до діалогу з громадськістю щодо визначення стратегічних цілей. Для успіху ініціативи необхідно, щоб кожен побачив свою роль у цьому процесі. Вже МКСК провело обговорення з обласними організаціями, а найближчим часом планується організація регіональних зустрічей.

Голова правління Коаліції дієвців культури, ключова експертка сектору Культурна спадщина проєкту RES-POL Ольга Сагайдак та консультантка зі стратегічних та кризових комунікацій Ярина Ключковська підтвердили, що необхідно забезпечити синергію між різними секторами таким чином, щоб меседжі не конкурували між собою. Окрім того, «діячі культури повинні брати участь у стратегуванні комунікаційних процесів із самого початку, а не бути лише виконавцями».

«Стратегічні комунікації — це не лише правильні повідомлення в правильний час. Це також про виконання довгострокових завдань. Ми маємо розуміти, де хочемо опинитися через п’ять років як держава та суспільство. Культура відіграє ключову роль у демонстрації світу, хто ми є і чому боремося. Водночас стратегічна комунікація потребує координації між різними органами влади, адже кожен з них займається комунікацією. Донесення меседжів та наративів це в першу чергу діалог між різними структурами», — додав директор Українського Інституту Володимир Шейко.

Під час круглого столу також розглядалися питання інтеграції ВПО у мистецькі проєкти, переміщення закладів культури з окупованих територій, створення внутрішніх наративів та тактик для реалізації стратегічних комунікацій. 

Захід організований Мережею захисту національних інтересів «АНТС» в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.

Вас може зацікавити

У Києві презентували методичні рекомендації «Переформатування музеїв: Архітектура доступності та безпека колекцій»

У Києві презентували методичні рекомендації «Переформатування музеїв: Архітектура доступності та безпека колекцій»

МКСК відзначило організації та спільноти носіїв-практиків і представників громадянського суспільства, які зробили значний внесок, щоб українська писанка та збереження кобзарсько-лірницької традиції здобули визнання ЮНЕСКО

МКСК відзначило організації та спільноти носіїв-практиків і представників громадянського суспільства, які зробили значний внесок, щоб українська писанка та збереження кобзарсько-лірницької традиції здобули визнання ЮНЕСКО