У Києві вшанували пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу 

Події

18 травня у Сквері Миру відбулася церемонія вшанування пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.  

У заході взяли участь заступниця керівника Офісу Президента України Олена Ковальська, Перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко, Міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький, заступник Міністра закордонних справ України Євген Перебийніс, Постійна представниця Президента України в АР Крим  Ольга Куришко, голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський, лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Турецькій Республіці Наріман Джелял, військовослужбовці, культурні діячі, представники дипломатичних установ іноземних країн.

Від імені Президента України Володимира Зеленського відбулося покладання кошика з квітами до Меморіалу. Учасники заходу вшанували пам’ять загиблих, запаливши гасові лампи та поклавши квіти.

Заступниця керівника Офісу Президента України Олена Ковальська під час виступу наголосила, що 18 травня — це не лише день памʼяті, а й день відповідальності перед минулим і майбутнім.

«У 2014 році росія, вже як нова імперія, знову окупувала Крим, відновила практику репресій. Кримські татари знову стали мішенями режиму: відбулася заборона Меджлісу, тривають переслідування активістів, насильницькі зникнення, сфабриковані справи, незаконні вироки. Понад 60% усіх політичних переслідувань в окупованому Криму спрямовані проти кримських татар зараз. Як і 81 рік тому, жінки чекають на своїх чоловіків, синів, братів, зберігаючи віру, надію і гідність. Вони – живе втілення сили, що проростає крізь утиски», — наголосила Олена Ковальська.

Перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко у своєму виступі підкреслив суголосність трагедії 1944 року з нинішньою боротьбою кримськотатарського народу за свої права. У виступі прозвучав заклик до світової спільноти визнати депортацію актом геноциду та підтримати українські зусилля з деокупації півострова.

«У цей день пам’яті ми маємо не лише згадувати, але й посилювати міжнародну солідарність, звертатися до наших партнерів із закликом до підтримки. Від імені Верховної Ради України висловлюю щиру вдячність усім державам, парламенти яких цього року приєдналися до визнання депортації кримськотатарського народу актом геноциду», — закликав Олександр Корнієнко.

Постійна Представниця Президента в Автономній Республіці Крим Ольга Куришко у своїй промові наголосила на багатовіковій колоніальній політиці росії щодо Криму. Вона особливо підкреслила на тому, що відбуваються систематичні порушення прав людини на тимчасово окупованому півострові — зокрема, незаконні затримання, тортури та політичні переслідування.

«Ми намагаємося шукати та підтримувати зв’язок з громадянами України в окупації. Разом з громадськими організаціями,  Міністерством закордонних справ ми продовжуємо акцію «Листи до вільного Криму», залучаємо небайдужих і пишемо листи до політв’язнів, які потребують підтримки. Також діє програма публічного менторства над кримськими політв’язнями. Голоси цих людей мають бути почутими, власне кажучи, ми і є їхніми голосами», — акцентувала Ольга Куришко.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров висловив вдячність усім, хто вшановує пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу та підтримує кримських татар у їхній боротьбі за справедливість, свободу й гідність.

«Сучасні злочини російсько-окупаційної адміністрації Криму, політичні репресії, арешти, заборона Меджлісу кримськотатарського народу, переслідування за етнічною та релігійною ознаками русифікація, асиміляція, зміна демографічного складу є прямим продовженням російської геноцидної політики, спрямованої на знищення кримськотатарського народу. Будь-які намагання легітимізувати окупацію Криму чи відмовитися від його деокупації є потуранням злочинній політиці росії на тимчасово окупованій території Криму, і є підтримкою злочину проти людяності та зрадою пам’яті жертв геноциду», — наголосив Рефат Чубаров.

Під час церемонії вшанування пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу прозвучали знакові музичні твори у виконанні Народного артиста України Фемі Мустафаєва, зокрема пісні «Ural dağï» та «Gezedži Bulutlar». Музичний супровід забезпечив струнний квартет у складі провідних українських музикантів.  

Завершилася церемонія виконанням державного гімну України та національного гімну кримськотатарського народу як символ єдності та солідарності.

Учасники події могли долучитися до акції «Листи до вільного Криму», написавши звернення до кримських політв’язнів, а також ознайомитися з інформаційною виставкою. Експозиція висвітлює ключові трагедії історії кримськотатарського народу — анексію Кримського ханату, депортацію 1944 року та сучасну окупацію півострова. Виставка також містила свідчення очевидців депортації та їхніх нащадків, які розповідають про драматичне повернення на Батьківщину.

18 травня 1944 року радянська влада розпочала примусову депортацію кримських татар із території Криму. Лише за перші два дні з Криму було вивезено 191 044 осіб. Ця акція, здійснена за наказом Сталіна та під керівництвом Лаврентія Берії, стала одним із наймасштабніших злочинів радянського режиму у роки Другої світової війни.

Депортація проводилася в умовах абсолютної секретності та жорстокості. Людей примусово вивозили в товарних вагонах, здебільшого — до Узбекистану. На збори давалося лише кілька хвилин, майно конфісковувалося, а в дорозі без належних умов загинули тисячі. За підрахунками дослідників, у перший рік заслання від голоду, хвороб і виснаження померло понад 30 тисяч осіб.

Радянська влада знищила 24 музеї, 861 школу, 237 аматорських колективів, 90 публічних бібліотек, 112 особистих бібліотек, щоб «звільнити» Крим.

Вас може зацікавити

У Биківні вшанували пам’ять жертв політичних репресій 

До Дня Європи відбувся показ фільмів про спільне коріння української та європейської культур