У Лаврі відкрилася виставка, що експонує унікальні артефакти мазепинської епохи

У бібліотеці Успенського собору Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» відкрилася виставка «Мазепіана у музейних зібраннях та приватних колекціях України», присвячена 315-м роковинам від дня смерті одного з найвизначніших гетьманів України, дипломата та ктитора Івана Мазепи.

Експозиція об’єднала унікальні артефакти, багато з яких вперше представлені широкому загалу: портрети Івана Мазепи, наукові та популярні видання, оригінальні машинописи відомих поетичних творів, присвячених Мазепі, художні альбоми та інше. Представлені експонати включають рідкісні артефакти з «Музею-архіву преси», заснованого журналістом та істориком Вахтангом Кіпіані, з приватної колекції відомого києвознавця Віктора Кіркевича та інших колекціонерів. Усе це демонструє різні етапи історичного розвитку мазепинського руху. 

«Від часів російської імперії та до сьогодні образ Мазепи трактувався по-різному. Для імперських режимів він був «зрадником» і «кривоприсяжником», а для українців — символом прагнення до самостійності та незалежності. Ця постать залишається ключовою для розуміння нашої національної ідентичності, особливо в умовах сучасних викликів», — підкреслила кураторка виставки, докторка історичних наук, професорка Ольга Ковалевська.

Особливий інтерес викликають експонати, які стали емблемами патріотичних рухів у XX столітті, а також мазепинські символи, що використовуються сучасними українськими військовими підрозділами. Тут можна простежити, як ідеї мазепинства не тільки вплинули на історичний розвиток України, але й продовжують надихати сьогоднішніх захисників України у боротьбі за свободу.

Проєкт реалізовано завдяки співпраці Музею видатних діячів української культури Лесі Українки, Миколи Лисенка, Михайла Старицького та Панаса Саксаганського, Національної історичної бібліотеки України, а також приватних колекціонерів.

Експозицію можна відвідати у період з 4 жовтня до 29 листопада 2024 року лише за попереднім записом та у супроводі кураторки виставки Ольги Ковалевської.

Кураторські лекції проходитимуть щопʼятниці о 16:00. 

Вартість квитка: 220 грн, пільговий — 110 грн.

Вас може зацікавити

Микола Точицький та митрополит Епіфаній обговорили стратегічні напрями співпраці держави і релігійної спільноти

Микола Точицький та митрополит Епіфаній обговорили стратегічні напрями співпраці держави і релігійної спільноти

У Музеї війни відбувся щорічний Фестиваль воєнної музики «Сурма» 

У Музеї війни відбувся щорічний Фестиваль воєнної музики «Сурма»