У Національному музеї декоративно-прикладного мистецтва презентували виставку «Ремесла, що живуть»

10 квітня у Національному музеї декоративно-прикладного мистецтва відбулася презентація виставки «Ремесла, що живуть». Експозиція присвячена традиційним ремеслам, які увійшли до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України та репрезентативного списку ЮНЕСКО. 

З вітальним словом до присутніх звернулася генеральна директорка музею Людмила Строкова. Вона наголосила, що нематеріальна культурна спадщина містить ті елементи, звичаї, обряди та традиції, які ідентифікують Україну як націю, саме тому просвітницька місія музею нині є актуальною як ніколи.

Водночас кураторка виставки Людмила Тихонова підкреслила, що сьогодні об’єкти культурної спадщини України дуже вразливі. Вона поділилася, що поштовхом до проведення виставки «Ремесла, що живуть» стала трагічна подія — знищення  російськими окупантами Іванківського історико-краєзнавчого музею та пошкодження Обуховицького музею ткацтва, де зберігались і експонувались роботи видатної майстрині Ганни Верес. 

На захід завітала відома майстриня художньої кераміки, заслужена діячка мистецтв України Марія Гринюк. Саме вона була ініціаторкою внесення Косівської мальованої кераміки у репрезентативний список культурної спадщини ЮНЕСКО.

Виставкова експозиція демонструє близько 150 творів ІІ половини ХІХ – поч. ХХІ ст. з колекції музею. Серед них: Кролевецьке переборне ткацтво, Карпатське ліжникарство, Глинянський візерунковий текстиль, Буковинська тайстра, Обуховицьке ткацтво, вишивка «білим по білому» селища Решетилівка, Борщівська вишиванка Тернопільщини, предмети з кримськотатарським орнаментом «Орьнек», жіночі прикраси з бісеру на Прикарпатті, Буковинський урочистий вінок з ковилою, твори петриківського декоративного розпису, писанки, вироби Опішнянської та Косівської мальованої кераміки. 

Серед представлених авторів — видатні українські мисткині та митці, зокрема, Тетяна Пата, Володимир Глущенко, Марфа Тимченко, Надія Білокінь, Віра Павленко-Черниченко, Надія Бабенко, Василь Карась, Гаврило Пошивайло, Паулина Цвілик та багато інших.

У рамках заходу відвідувачі дізналися більше про українські народні ремесла від кураторів виставки та побачити кращі зразки, створені талановитими руками українських майстрів, що походять з відомих осередків народних промислів.

Виставка працюватиме до 29 червня 2025 року.

Вас може зацікавити

У МКСК передали Вінницькому обласному краєзнавчому музею стародрук «Октоїх» 1758 року, втрачений під час Другої світової війни

У МКСК передали Вінницькому обласному краєзнавчому музею стародрук «Октоїх» 1758 року, втрачений під час Другої світової війни

Справа щодо забудови на Жилянській: Шостий апеляційний адміністративний суд підтримав позицію МКСК щодо недопущення знищення культурної спадщини

Справа щодо забудови на Жилянській: Шостий апеляційний адміністративний суд підтримав позицію МКСК щодо недопущення знищення культурної спадщини