1 квітня під час робочого візиту до Республіки Молдова Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький взяв участь у презентації першого україномовного аудіогіда в Національному музеї етнографії та природничої історії.

У заході у Кишиневі взяли участь Міністр культури Республіки Молдова Серджіу Продан, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Молдова Паун Роговей, керівництво Музею, представники громадянського суспільства Молдови та української діаспори.

З нагоди запуску аудіогіда в найстарішому музеї Молдови Олена Зеленська направила відеозвернення до учасників церемонії.
«Мої слова вдячності всій Молдові, яка з перших днів російського вторгнення демонструє, що означає бути хорошим сусідом і другом, і яка прийняла понад 125 000 українців, вимушених переселенців. Наша окрема вдячність за підтримку української культури та ідентичності. Дякуємо за підготовку вчителів української мови, за відкриття понад 70 українських поличок у бібліотеках Молдови. І сьогодні ще один важливий крок — впровадження українського аудіогіда в найстаршому і найбільшому музею Молдови», — зауважила Перша леді.

Завдяки реалізації цієї ініціативи українці, які знайшли прихисток у Молдові після початку російського вторгнення, відтепер мають можливість ознайомитися з експозицією музею рідною мовою.

Микола Точицький також відзначив роль Міністерства культури Республіки Молдова та представників громадськості, які долучилися до імплементації проєкту, а також подякував спонсорам, які надали фінансову підтримку.
За словами Міністра, запуск україномовного аудіогіда у Кишиневі є значним кроком у розширенні можливостей вивчення культури для кожного українця, який перебуває в Молдові.

Окрім того, аудіогід має інклюзивну версію для людей із порушенням слуху, що сприятиме безбар’єрному доступу до знань про історію та культуру Молдови для відвідувачів музею з України.

Проєкт Першої леді України Олени Зеленської із створення українських аудіогідів у провідних музеях світу налічує вже 96 гідів у 52 країнах і став важливим інструментом культурної дипломатії.

У Національному музеї етнографії та природничої історії також відбувся старт ще однієї інновації — українською мовою запрацював додаток віртуальної реальності «Знайди Динотеріума». Він оживляє один із найпопулярніших експонатів музею — скелет динотерію.

AR-додаток розроблений молдовською компанією Racketa Production в рамках програми «Музеї майбутнього». Ця ініціатива впроваджується ARTCOR (Центр творчих індустрій, м.Кишинів), Асоціацією креативних компаній COR в рамках програми «Креативна Молдова», за сприяння Міністерства культури Молдови. Підтримку проекту надавало Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), а також уряди Швеції та Великої Британії, неурядовий Фонд Moldcell (Молдова).