3 січня у рамках фестивалю музики Бориса Лятошинського «Lyatoshynsky Space» в Національній філармонії України відбулася дискусія «Українська культура під час світової кризи: шляхи порятунку і самозбереження».
Учасники дискусії обговорили ключові питання розвитку та промоції української культури як в Україні, так і за кордоном. Основну увагу вони приділили викликам, які постали перед українською культурою в умовах війни, а також перспективам її відновлення та адаптації до сучасних глобальних змін.
За словами Першої заступниці Міністра культури та стратегічних комунікацій Галини Григоренко, світова криза й війна в Україні є частиною ширших процесів переосмислення. Популізм і геополітичні виклики в різних країнах вимагають від українців чіткого розуміння, що захист демократичних цінностей починається з підтримки власної ідентичності.
«Культура — це велика екосистема. Жоден митець не є самодостатнім для того, щоб його творчість була донесена і сприйнята. Для цього потрібна інфраструктура: інституції, менеджери, продюсери, комунікаційні спеціалісти. У час, коли сфера культури не є привабливою з погляду оплати праці, ми повинні зберегти її кадровий потенціал. Важливо мислити ширше і шукати способи комунікації з різними аудиторіями. Наша спільна робота: популяризувати, розширювати горизонти й бути відкритими до нового досвіду. Лише так ми зможемо створити міцну і стійку культурну екосистему, яка взаємодіє з аудиторією і впливає на майбутнє», — сказала вона.
Представниця МКСК також закликала всіх охочих взяти участь у обговоренні та формуванні «Стратегії розвитку культури в Україні на 2025 – 2030 роки».
Дискусія фокусувалась на постаті Бориса Лятошинського — одного з найвидатніших представників української музики ХХ століття. Його творчість дедалі більше здобуває міжнародне визнання, репрезентуючи унікальність і багатство національної культури.
«Інтерес українців до самих себе призводить до більшого інтересу до культури», — зазначила артменеджерка, директорка Національного культурно-мистецького та музейного комплексу «Мистецький арсенал» Олеся Островська-Люта.
За її словами, посилений інтерес українців до самих себе — до своїх коренів, історії, джерел уподобань і переконань, є джерелом оптимізму. Культура стає способом відкриття: вивчаючи долі митців, як-от Бориса Лятошинського, українці більше дізнаються про себе, про пережите їхніми родинами, про свої витоки. Цей інтерес до власної ідентичності веде до більшої уваги до культури.
«Світ зараз готовий нас чути, але нам потрібно мати, що йому сказати — якісно, переконливо, змістовно. Борис Лятошинський, наприклад, — це композитор світового рівня, але наше з вами завдання — зробити так, щоб він набув світового значення», — підкреслив український композитор, заслужений діяч мистецтв України, директор Національної філармонії України Михайло Швед.
Дискусія стала важливим майданчиком для обміну ідеями та пошуку ефективних шляхів підтримки української культури в умовах світової кризи.
Нагадаємо, фестиваль «Lyatoshynsky Space» є визначною подією, спрямованою на зміцнення позицій української культури у світовому мистецькому просторі.
У матеріалі використані фото Павла Багмута, Укрінформ