Україна отримала визнання програми з охорони кобзарсько-лірницької традиції на світовому рівні

Сьогодні на 19-й сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО з питань охорони нематеріальної культурної спадщини, що проходить в столиці Парагваю місті Асунсьйон, номінацію від України «Програма з охорони кобзарсько-лірницької традиції» включили до Реєстру належних практик з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.

«Для нас з вами це — визнання наших цінностей, культури, самобутності та ідентичності. Цей здобуток стане частиною нашої великої Перемоги. Неспровокована Україною війна забирає життя українських митців: 133 загинуло, серед них і шестеро братчиків кобзарських цехів, які стали на захист України. Нині росія, як колись імперський та сталінський режими, нищить усе, що пов’язано з українською культурою, зокрема кобзарство та носіїв живої спадщини. Та попри усі спроби позбавити українців свого коріння, наша культура засвідчує незламність», — зазначив у своєму відеозверненні Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький.

Всесвітньому успіху передувала кропітка й щоденна робота української ініціативної групи, яка розпочалася в серпні 2022 року. У другій половині 2022 року «Кобзарство»/«Кобзарсько-лірницьку традицію» було внесено  до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. 

У 2023 році за ініціативи Кобзарських цехів Києва, Львова та Харкова, Асоціації «Дивись українське!», ГО «Центр розвитку «Демократія через культуру», за підтримки Благодійного фонду «МХП – Громаді» та Національної академії мистецтв України, Україна подала на внесення до Списків нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО «Кобзарсько-лірницьку традицію» та програму з її охорони.

Визнання практики охорони кобзарсько-лірницької традиції на світовому рівні як невід’ємної частини культурної спадщини людства — перемога, що особливо важлива сьогодні, коли, як і за часів козацтва, носії кобзарсько-лірницької традиції, братчики кобзарських цехів, борються пліч-о-пліч з українськими воїнами та надихають на боротьбу та незламність всіх українців. 

Це досягнення стало можливим завдяки тісній співпраці Міністерства культури та стратегічних комунікацій України, Міністерства закордонних справ України, Постійного представництва України при UNESCO, Національної комісії України у справах UNESCO, Кобзарських цехів Києва, Львова та Харкова, а також усіх заінтересованих організацій у розвитку цієї програми.

Вас може зацікавити

«Різдвяні традиції, які об’єднують»: Міністерство культури та стратегічних комунікацій України й Новий канал запустили спільний діджитал-проєкт

«Різдвяні традиції, які об’єднують»: Міністерство культури та стратегічних комунікацій України й Новий канал запустили спільний діджитал-проєкт

У лавах ЗСУ створено спеціалізований підрозділ із захисту культурних цінностей

У лавах ЗСУ створено спеціалізований підрозділ із захисту культурних цінностей