Українська культурна спадщина: Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини України

Культурна спадщина України є важливим чинником формування національної ідентичності, що зберігає, охороняє, розвиває і передає крізь покоління нематеріальну культурну спадщину,  втілену у звичаях, обрядах, усній народній творчості – казках, прислів’ях, мові, виробах майстрів: історичних традиційних ремеслах, народних промислах, а також піснях, танцях тощо. Зокрема охорона, розвиток нематеріальної культурної спадщини є важливим  завданням сьогодення. Саме національний список нематеріальної культурної спадщини, який наочно демонструє культурне розмаїття нашої країни та включає цінні прояви як для держави, так і для кожної громади. елементи культури, відображає багатогранність української духовної спадщини. У цій статті ми розглянемо деякі прояви живої культури що формують культурну ідентичність  України та передають з покоління в покоління цінності, які нас об’єднують, сприяють почуттю національної ідентичності, і є для нас важливими, унікальними, сприяють почуттю соціальної злагодженості. 

Порядок ведення Національного переліку  елементів нематеріальної культурної спадщини України.

Перелік елементів нематеріальної культурної спадщини України був започаткований у 2012 році Наказом Міністерства культури України від 14.12.2012 № 1521. Відповідно до Конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини, кожна держава-учасниця повинна оновлювати переліки нематеріальної культурної спадщини, наявної на її території. Відповідно до потреб Міністерство культури оновило Порядок ведення Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України, з яким можна ознайомитись за посиланням

Національний перелік складається із 5 інвентарів:

  • інвентар нематеріальної культурної спадщини;
  • інвентар нематеріальної культурної спадщини, яка потребує термінової охорони;
  • інвентар належних практик з охорони нематеріальної культурної спадщини;
  • інвентар, що представляє культуру корінних народів України;
  • інвентар елементів, що були відроджені у зв’язку з перерваною традицією.

До Національного переліку не можуть бути включені елементи нематеріальної культурної спадщини (НКС), які:

  • становлять загрозу життю та здоров’ю людей;
  • спрямовані на розпалювання міжнаціональної чи релігійної ворожнечі;
  • підпадають під об’єкти авторського права;
  • є дискримінаційними, порушують права або принижують гідність людини;
  • створюють суспільну небезпеку або загрожують національній безпеці;
  • мають торгову марку.

До Національного переліку включаються такі відомості:

  • назва елементу НКС;
  • назва інвентарю;
  • охоронний номер;
  • галузь НКС, яку представляє елемент;
  • географічне розташування елементу;
  • дата й номер рішення щодо включення, виключення, переміщення або розширення географічного охоплення елементу НКС у переліку.

Національний перелік оновлюється відповідно до статті 12 Конвенції. Всі елементи нематеріальної культурної спадщини підлягають захисту, охороні та моніторингу.Протягом 30 днів після включення елементу НКС до Національного переліку, МКІП надсилає ініціатору подання копію наказу разом із рекомендаціями Експертної ради щодо охорони елементу. Ці рекомендації спрямовані на збереження, передачу та практикування елементу НКС громадою. Заходи з охорони елементів НКС можуть підтримувати державні установи, органи місцевого самоврядування, недержавні організації, заклади освіти та культури, творчі спілки, фізичні особи-підприємці, носії НКС та інші зацікавлені особи. Для охорони елементів НКС, включених до Національного переліку, здійснюється моніторинг.

Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини України (24.07.2024)

Національний список елементів нематеріальної культурної спадщини України включає у себе унікальні для громади/спільноти прояви нематеріальної культурної спадщини, які відображають культурне багатство нашої країни і якими пишається не тільки громада/спільнота, а й уся країна. Він створений з метою охорони нематеріальної культурної спадщини, підвищення її видимості, поваги до неї, поширення знань про нематеріальну культурну спадщину та окремі її прояви, Включення до списку не лише визнає культурну цінність цих елементів, але й забезпечує їх охорону, сприяє подальшому розвитку і передачі наступним поколінням.

Наразі перелік включає 103 елементи нематеріальної культурної спадщини, включених до різних інвентарів, передбачених Порядком ведення Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини.Серед них є елементи, які потребують термінової охорони у зв’язку із надзвичайними ситуаціями, зокрема російського вторгнення. Детальніше зі списком можна ознайомитись тут

МКІП проводить постійну роботу з підвищення обізнаності, поширення знань про нематеріальну культурної спадщини, проводячи низку акцій, конференцій, фестивалів, круглих столів, семінарів, які спрямовані на залучення усіх зацікавлених сторін, зокрема носіїв-практиків та спільнот. Таку роботу координує сектор нематеріальної культурної спадщини Департаменту культурної спадщини.

Вас може зацікавити

Микола Точицький та Рікардо Лопес-Аранда Хагу обговорили перспективи українсько-іспанського культурного партнерства

Микола Точицький та Рікардо Лопес-Аранда Хагу обговорили перспективи українсько-іспанського культурного партнерства

Молодіжна рада при МКСК провела стратегічну сесію для визначення ключових напрямів діяльності 

Молодіжна рада при МКСК провела стратегічну сесію для визначення ключових напрямів діяльності