Український фонд культурної спадщини буде створений за однією з європейських моделей

Нещодавно у Флоренції відбувся експертний семінар, присвячений розробці механізму фінансування захисту та відновлення культурної спадщини України. Захід став важливим майданчиком для експертного обговорення одного з ключових питань порядку денного Конференції з відновлення України URC 2025, що відбудеться в Римі 10–11 липня.

В ході дискусії понад 50 учасників, які представляли уряди європейських країн, міжнародні організації, підтвердили системність дій Міністерства культури та стратегічних комунікацій України на шляху створення Фонду та продуктивний діалог з фаховим середовищем. Керівники фондів із захисту спадщини, урядовці, представники культурних установ, міжнародні донори та експерти з України та іноземних країн мали можливість зробити свій внесок у проєкт концепції та майбутню модель Українського фонду культурної спадщини. 

Українська культурна спадщина нараховує 119 279 об’єктів та 28 646 нововиявлених пам’яток, понад 12 млн предметів складають державний музейний фонд. 

З лютого 2022 року в результаті воєнних дій пошкоджено 1482 об’єкти культурної спадщини, з них 25 — повністю зруйновані. 

За даними RDNA4, збитки культурного сектору сягають 24,4 млрд доларів,  включаючи 10,5 млрд доларів на потреби у реконструкції та відновленні культурного й туристичного секторів у найближчі 10 років.

«Потреба в захисті, збереженні і примноженні спадщини в Україні залишається актуальною, особливо зараз, коли рф нищить наші памʼятки. Інституція має стати прозорим і ефективним інструментом для підтримки відновлення культурних об’єктів, постраждалих внаслідок війни», — зазначає Перша заступниця Міністра культури та стратегічних комунікацій України Галина Григоренко.

Нагадаємо, Міністерство культури та стратегічних комунікацій України вперше заявило про плани створення Українського фонду культурної спадщини під час міжнародної конференції «Співпраця заради стійкості» в Ужгороді.

У продовження домовленостей учасників цієї конференції Генеральний директорат Європейської Комісії з питань освіти, молоді, спорту та культури провів дослідження «Фонди культурної спадщини в Європі». Документ містить аналітичний огляд багатостронніх механізмів фінансування культурної спадщини в державах членах ЄС. Комісар Мікаллеф представив результати дослідження під час зустрічі з міністром Миколою Точицьким у Брюсселі у червні. 

Концепція Українського фонду культурної спадщини передбачає створення мультидонорської платформи, що акумулюватиме кошти країн, міжнародних організацій, приватних донорів та меценатів. Його мета – надання грантового та у разі доцільності, кредитного фінансування організаціям, які зберігають та відновлюють культурну спадщину в Україні. 

Створення Фонду стане практичним кроком у реалізації Плану внутрішньої стійкості, який Президент України Володимир Зеленський представив у листопаді 2024 року. 

Цей матеріал створено у співпраці з Офісом підтримки відновлення, що реалізує ЮНЕСКО за фінансування Уряду Японії та імплементує Громадська спілка “Фонд підтримки реформ в Україні”.

Вас може зацікавити

МКСК підтримує позицію громадськості у захисті та збереження фундаментів палацу Кирила Розумовського в Києві

Опубліковано інформацію про 110 культурних цінностей, привласнених росіянами в тимчасово окупованому Криму