В часи війни культура потребує захисту як складова національної безпеки — учасники міжнародної конференції «Співпраця заради стійкості»

1 лютого 2025 року в Ужгороді відбулася міжнародна конференція «Співпраця заради стійкості». Перший модуль Конференції був присвячений ролі культури як складової національної безпеки. У цьому контексті голови делегацій обговорили спільні кроки для захисту та збереження культурної спадщини в Україні. 

Фото Андрія Акатьєва

«Тоталітарні режими заради політичних та воєнних цілей руйнують національні ідентичності. росія свідомо стирає українську ідентичність. То ж має бути міжнародна відповідальність для країни, яка чинить міжнародні воєнні злочини та знищує культуру», — зазначив Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький.

Директорка з культури та надзвичайних ситуацій (CLT/CEM) ЮНЕСКО Кріста Піккат запевнила, що ЮНЕСКО здійснює моніторинг об’єктів культурної спадщини України з початку повномасштабного вторгнення. “Нашою метою є забезпечення подальшого захисту та відновлення. Ми працюємо над створенням плану відновлення. ЮНЕСКО підтримуватиме Україну на законодавчому рівні і також буде просувати різноманітні конвенції, залучати фахівців, щоб оцінювати втрати культурної спадщини та покращувати її захист. Сьогоднішня зустріч — це дуже важлива ініціатива».

Більшість спікерів у своїх промовах зосередилися на важливості протидії стиранню культурної ідентичності України та наголошували на тому, що культура є ключовим елементом захисту демократичних суспільств.

«Закликаю всіх нас об’єднатися, як демократії, щоб культура України не була втрачена. Давайте підтримаємо ініціативу наших українських колег у Неаполі та разом подбаємо про успіх Міжнародної конференції з питань відновлення України (URC 2025) в Римі. Культура — це не розкіш, яку ми можемо дозволити собі лише в хороші часи. Нам це особливо потрібно зараз. Культура — це голос наших демократій. Тому вона й піддається нападам з боку диктатора», — закликала Уповноважена федерального уряду ФРН з питань культури та засобів масової інформації, Державна міністерка Клаудія Рот.

В обговоренні взяли участь: Міністр культури Греції Ліна Мендоні, Міністр культури та національної спадщини Республіки Польща Ганна Врублевська та Міністр культури Латвії Агнеса Ласе, Міністр культури та медіа Республіки Хорватія Ніна Обулєн-Коржінек, Міністр культури Королівства Іспанія Ернесто Уртасун Доменек, Міністр науки та культури Республіки Фінляндія Марі-Ліна Талвітіє, Міністр культури Швеції Паріса Лільєстранд, Міністр національної спадщини, мистецтва та місцевого самоврядування Республіки Мальта Оуен Боннічі, Міністр культури Люксембурга Ерік Тілль, Заступниця Міністра культури Литви Інгріда Велюте, Посол з міжнародної культурної співпраці Міністерства закордонних справ Нідерландів Деві ван де Веерд, Міністр культури Болгарії Маріан Бачев, Надзвичайний і Повноважний Посол Словенії в Україні Матея Превольшек, другий секретар Посольства Японії в Україні Такецугу Ішіхара.

Нагадаємо, Конференція з питань культури «Співпраця заради стійкості» стане одним із заходів з підготовки до Міжнародної конференції з питань відновлення України (URC 2025), яка відбудеться в липні 2025 року в Римі.

Перший саміт міністрів організували Міністерство культури та стратегічних комунікацій України разом із Закарпатською обласною військовою адміністрацією у співпраці з Офісом підтримки відновлення, що реалізується у партнерстві з ЮНЕСКО.

Вас може зацікавити

Протидія російській дезінформації та пропаганді: Україна та Литва посилюють співпрацю у сфері стратегічних комунікацій

Протидія російській дезінформації та пропаганді: Україна та Литва посилюють співпрацю у сфері стратегічних комунікацій

8 лютого виповнюється 100 років від дня народження видатного українського художника Віктора Зарецького

8 лютого виповнюється 100 років від дня народження видатного українського художника Віктора Зарецького