28 квітня у столиці відбувся масштабний форум «Стратегія розвитку культури в Україні на 2025–2030 роки», покликаний об’єднати зусилля для формування майбутнього культурного ландшафту країни.

В межах панельної дискусії «Роль культури в національній безпеці та ідентичності» її учасники обговорили ключові виклики та можливості для сфери культури, зокрема під час війни.
«Культура є основою ідентичності та національної безпеки», — підкреслила Перший заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій України Галина Григоренко, яка виступила модератором дискусії.

Заступниця керівника Офісу Президента України Олена Ковальська наголосила на необхідності активізації зусиль самого культурного середовища. Серед стратегічних пріоритетів вона виокремила продовження процесу деколонізації української культури, який набув особливої актуальності під час війни.

«Культура, як елемент національної безпеки, має декілька сенсів. Перш за все, це виховання української ідентичності. Бо розуміння своєї ідентичності — це перший елемент безпеки. По-друге, ворог показує нам приклад, що культура використовується як зброя. Йдеться про гібридну війну. Наш ворог цим займається не лише останні роки, а вже понад 300 років, використовуючи культурні елементи в гібридній війні. Сьогодні нам просто необхідно підняти свою культуру, інформаційну політику на рівень вище, аби ми також могли використовувати свою культуру задля укріплення нашої суб’єктності», — сказала вона.

«Наш Комітет підтримує те, що культура — це частина національної безпеки. Тільки такий підхід допоможе відійти від радянського розуміння ролі департаментів культури як простих організаторів заходів. Адже культура є стрижнем, який гуртує суспільство та тримає всіх разом», — підкреслила заступник Голови комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук.
Окремо вона відзначила роботу інституцій та фондів, які підтримують митців та працюють з громадами, зокрема Український культурний фонд та Український інститут книги. Спікерка наголосила на необхідності належного фінансування цих інституцій. Також вона наголосила на важливості залучення громад до культурних процесів.

«Стратегії пишуть люди, а їх якість залежить від спроможності цих людей», — акцентувала Перший заступник Міністра розвитку громад та територій України Альона Шкрум.
Вона наголосила, що успіх розробки стратегій на місцевому рівні цілковито залежить від компетентності та залученості тих, хто над ними працює, це зокрема стосується й питання меморіалізації. Перший заступник Міністра відверто зазначила, що часто розробка стратегій на рівні громад є формальною процедурою через брак ресурсів, часу та можливостей. На противагу цьому, державна стратегія є результатом роботи багатьох експертів та зацікавлених сторін.
Спікерка також наголосила, що в результаті наявність чіткої стратегії розвитку надаватиме громадам переваги при отриманні державного фінансування на відновлення, адже розуміння власного майбутнього є ключовим для ефективного розвитку.

Учасники обговорення також приділили увагу важливому питанню меморіалізації, її законодавчому забезпеченню та практичним аспектам в умовах війни. Також йшлося про практичний досвід меморіалізації в Київській області, зокрема в Бородянці, де одночасно відбувається відновлення зруйнованої інфраструктури та збереження свідчень воєнних злочинів, таких як прострелені будівлі. Це перекликається з європейським досвідом збереження слідів історичних травм, як-от сліди від танків 1968 року в Чехії.
Форум «Стратегія розвитку культури в Україні на 2025–2030 роки» став важливою платформою для синхронізації бачення, об’єднання ресурсів та налагодження спільних дій між усіма зацікавленими сторонами. У ньому взяли участь: міжнародні партнери, представники державної влади та місцевого самоврядування, громадськості, культурні менеджери та експерти.
Нагадаємо, Форум організовано Міністерством культури та стратегічних комунікацій України в рамках співпраці з Європейським Союзом за планом Ukraine Facility.