В МКСК обговорили з делегацією Секретаріату Ради Європи ситуацію з прав людини на тимчасово окупованих територіях 

3 квітня заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій України з питань європейської інтеграції Андрія Наджос провів зустріч з делегацією Секретаріату Ради Європи, яка перебуває в Україні з робочим візитом. 

Під час зустрічі йшлося про підготовку доповіді Генерального секретаря Ради Європи про агресію російської федерації проти України та її наслідки для ситуації з правами людини на українських територіях, які тимчасово контролюються або окуповані росією.

Сторони обговорили важливість міжнародної підтримки для захисту прав людини, свободи слова та збереження національної ідентичності України в умовах російської агресії.

Андрій Наджос поінформував про втрати серед працівників культури і журналістів внаслідок російської агресії та системні репресії проти українських медіа на тимчасово окупованих територіях. 

«Знищення діячів культури, які формують національну свідомість, є частиною геноцидної політики росії щодо України. Міністерство культури та стратегічних комунікацій України продовжує фіксувати імена загиблих митців та медійників. Війна забрала життя 185 українських митців та 102 медійників. Збереження пам’яті про них – це не лише вшанування їхнього внеску, а й нагадування про ціну свободи та демократії», – підкреслив заступник Міністра.

Українська сторона представила статистику знищення культурної спадщини та інфраструктури. Станом на 25 березня 2025 року в Україні зафіксовано 1419 пам’яток культурної спадщини та 2233 об’єкти культурної інфраструктури, які постраждали внаслідок російської агресії. Такі дії окупаційної влади позбавляють населення України права на культурну ідентичність, освіту та доступ до культурної спадщини, що порушують міжнародне гуманітарне право.

Сторони акцентували увагу на забезпеченні свободи слова та доступі до інформації на тимчасово окупованих територіях. Українська сторона зазначила, що доступ обмежений через блокування українських медіа окупаційною владою. Проте Україна протидіє цьому цілодобовим мовленням телеканалів FREEДОМ та ДІМ, реалізуючи проєкти Dovidka.Info і «Ти в Україні» та випускаючи друковані матеріали й спеціальні газети для мешканців прифронтових і деокупованих територій. Крім того, вживаються заходи для розповсюдження інформації та проводяться кампанії з підвищення медіаграмотності серед населення.

Андрій Наджос закликав до активних дій для посилення санкцій проти росії за злочини проти журналістів, діячів культури та незаконне вивезення артефактів. Він також повідомив про роботу над національними санкціями проти російських діячів культури та пропагандистів. Крім того, заступник Міністра підкреслив важливість співпраці з ЄС для отримання нових фінансових ресурсів для підтримки медіа через тимчасове призупинення допомоги USAID.

«Україна продовжує боротьбу за збереження своєї культури, ідентичності та демократичних цінностей. Міжнародна підтримка є важливою для захисту прав людини та свободи слова в нашій країні. Необхідно зміцнити програму захисту українських митців і журналістів, а також створити стійку екосистему для підтримки українських медіа та культурних діячів», – підкреслив заступник Міністра.

Вас може зацікавити

«Журналісти мають значення»: відбулося п’яте засідання Координаційного комітету з реалізації кампанії Ради Європи в Україні

«Журналісти мають значення»: відбулося п’яте засідання Координаційного комітету з реалізації кампанії Ради Європи в Україні

В МКСК обговорили спільні зусилля з «Репортерами без кордонів» щодо захисту журналістів та боротьби з дезінформацією 

В МКСК обговорили спільні зусилля з «Репортерами без кордонів» щодо захисту журналістів та боротьби з дезінформацією