В Україні відзначають День пам’яток історії та культури

Щороку 18 травня у світі відзначають Міжнародний День захисту пам’яток архітектури історичного надбання. 

Відзначення цього дня було започатковано у липні 1983 року Асамблеєю Міжнародної ради з питань охорони пам’ятників і визначних місць (International Council on Monuments and Sites; ІCOMOS), створеної при ЮНЕСКО. 

В Україні в День захисту пам’яток архітектури історичного надбаннящорічно відзначається День пам’яток історії та культури згідно з Указом Президента України № 1062/99 від 23.08.1999 р.

Завдання такої події – ще раз нагадати світовому суспільству про різноманіття культурної спадщини, створеної зусиллями багатьох народів за всю історію людства, її вразливість та необхідність збереження для майбутніх поколінь. 

«Понад 550 – саме стільки пам’яток та об’єктів культурної спадщини зруйновано або пошкоджено окупантами. Війна триває, тому ми кожного дня фіксуємо нові руйнування.  І, на жаль, кожна втрата кожної нашої культурної пам’ятки – це втрата для світового надбання», – сказав Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко. 

Також він підкреслив, що культурна спадщина – це ключовий елемент ідентифікації української нації та фактор національної безпеки України.

«Війна стала поштовхом для трансформації розуміння останнього. Саме тому ми піднімаємо культурну спадщину – пам’ятки історії та культури, визначні місця та традиції – на новий рівень значимості для кожного всередині країни та в світі», – підкреслив Міністр. 

Довідково про українські пам’ятки культурної спадщини:

Під охороною держави нині перебуває 109 930 пам’яток.

За видом археології внесено до Державного реєстру або взято на державний облік 57 545 об’єктів (з них – 2 150 за категорією національного; 55 395 – місцевого). Загальна кількість пам’яток історії – 30 128, з яких 182 – національного значення, 29 946 – місцевого. Пам’яток архітектури та містобудування налічується 15 773 (національного – 2427, місцевого 13 346). Щодо пам’яток монументального мистецтва – 1868, з них національного значення – 33, місцевого 1835. Пам’яток садово-паркового мистецтва налічується 179 об’єктів: 9 – національного, 170 – місцевого. Ландшафтних – 197, з яких національного – 2, місцевого – 195. 108 пам’яток науки і техніки взято під охорону: 14 – національного, 94 – місцевого. Разом з тим, під охороною перебуває 18 850 щойновиявлених об’єктів культурної спадщини. Таким чином загальна кількість об’єктів культурної спадщини становить 128 780. 

Вас може зацікавити

Микола Точицький взяв участь в урочистому зібранні міністрів культури країн-членів ЄС  з нагоди відкриття відновленого собору Паризької Богоматері

Микола Точицький взяв участь в урочистому зібранні міністрів культури країн-членів ЄС  з нагоди відкриття відновленого собору Паризької Богоматері

Україна отримала два сертифікати за включення українських традицій до Списків нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО

Україна отримала два сертифікати за включення українських традицій до Списків нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО