В Україні до проєктів з психологічного відновлення українців залучатимуть митців

Сьогодні, 19 червня, т. в. о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв зустрівся з керівником відділу «Мистецтво та охорона здоров’я» Всесвітньої організації охорони здоров’я Крістофером Бейлі. Йшлося про роль культури в пошуку нових методів щодо подолання наслідків пережитих травматичних подій, що є вкрай актуальним для українського суспільства в умовах війни.

Переглянути фотоальбом

Фото Антоніни Вишневської

«Ми сьогодні в Україні приділяємо багато уваги питанням ментального здоров’я. Ці процеси відбуваються на стику різних сфер. Під час війни ми відчули велику потребу в тому, щоб мистецькі практики долучилися до вирішення проблем, пов’язаних з ментальним здоров’ям, і мистецтво тут відіграє велику роль. Це стосується і наших ветеранів, і людей, які втратили рідних, і всіх громадян загалом», – сказав т. в. о. Міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв. 

Т. в. о. міністра також розповів про ініціативу першої леді Олени Зеленської з розробки та впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» в Україні. Також йшлося і про флагманські проєкти МКІП, зокрема «Мистецтво допомагати», а також про пріоритет МКІП на 2024 рік «Бібліотеки, як простір психосоціальної підтримки» щодо залучення бібліотек до формування мережі з першої психологічної допомоги українцям. Очільник МКІП також висловив готовність до співпраці щодо створення мистецьких проєктів із залученням людей з інвалідністю. 

«Соціальна складова є дуже важливою у відновленні. Це виклики, з яким стикаються багато країн і потрібно направляти дуже багато мистецьких заходів у сферу відновлення», – підкреслив Крістофер Бейлі. Можна ефективно направити арт проєкти в систему охорони здоров’я через створення мережі. Працівник цієї мережі буде проводити консультації з сімейним лікарем, бо у сімейного лікаря зазвичай лише 14 хвилин на пацієнта в середньому і тут не до розмов про мистецтво».  

Крістофер Бейлі є засновником Healing Arts Initiative, яка займається дослідженнями впливу мистецтва на здоровʼя та обʼєднує науковців зі всього світу. В Україні Крістофер має ряд зустрічей щодо запровадження державних політик травмоінформованості та загалом потенціалу реабілітації та реінтеграції через мистецькі практики.

Нагадаємо, програма ВООЗ «Мистецтво та здоров’я» допомагає  державам-членам проаналізувати факти та посилити політику у сфері охорони здоров’я знаннями щодо використання мистецтва для покращення здоров’я. Водночас лабораторія мистецтва та здоров’я Jameel є інструментом, який допомагає підтримувати та популяризувати цю доказову базу. 

Лабораторія, співзасновником якої є Крістофер Бейлі, була запущена в січні 2023 року Європейським регіональним бюро ВООЗ, Школою Штайнхардта при Нью-Йоркському університеті, спільнотою Jameel і CultuRunners. Це мережа дослідницьких організацій і практиків з всього світу, які об’єднані для виявлення та вимірювання ефективних методів використання мистецтва для помітного покращення здоров’я населення в усьому світі, з особливим наголосом на вразливих громадах.

22 червня Крістофер Бейлі виступить у Львові з моноперформансом «Чужинці у часі» в Національному драматичному театрі імені Марії Заньковецької. Перформанс поєднує особисту сімейну історію, поточні події, неврологію та естетику. Це своєрідне дослідження про травму, яка передається від покоління до покоління й проявляється в житті людей, та як мистецтво допомагає загоїти рани та трансформувати громади.

Вас може зацікавити

Україна отримала два сертифікати за включення українських традицій до Списків нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО

Україна отримала два сертифікати за включення українських традицій до Списків нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО

Росія продовжує вбивати українських митців

Росія продовжує вбивати українських митців