Сьогодні, 27 лютого, у Києві було презентовано проєкт RES-POL — Rapid Expert Support for Culture and Media Policies in Ukraine (Швидка експертна підтримка політики у сфері культури та медіа в Україні), який фінансує Європейський Союз. Проєкт триватиме до березня 2025 року.
«В Україні розпочинається новий цікавий і важливий проєкт. Він спрямований на вирішення системних питань у сфері культури. Сьогодні культура є чинником, який сприяє обороні нашої країни. Вона формує бойовий дух і стійкість, що допомагають нашим Збройним Силам й народу в цілому протистояти ворогу. Війна прискорила низку важливих для нас процесів. Один з них – це входження України в європейське співтовариство. Попри те, що рішення були прийняті для нас дуже швидко, це не послабило вимоги. Суспільство має забезпечити виконання всіх передумов, які Євросоюз поставив перед нами як кандидатом в члени цієї організації. І ми усі мусимо думати про те, щоб їх швидко виконати», – сказав т. в. о. Міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв.
Він також підкреслив, що кожен представник сфери культури може висловити пропозиції щодо сталого культурного розвитку України в межах проєкту. Для цього працюватимуть спеціальні комунікатори, які збиратимуть такі пропозиції.
У фокусі RES-POL — 4 сектори: культурна спадщина, мистецтво і культура, креативні індустрії, медіа, а також 10 істотних питань розвитку культури. Залучені експерти спільно з Міністерством культури та інформаційної політики шукатимуть шляхи розв’язання проблем та викликів, що постали перед українською культурою.
«Проєкт стосується формування політик. Політики – це про місце у сфері не лише держави, а й секторів. Хто і що має робити для розв’язання істотних питань. Перший період нашого проєкту буде пов’язаний з тим, що ми будемо досліджувати: які проблеми є в ключових сферах – це медіа, спадщина, мистецтво, креативні індустрії. Які питання є найістотнішими, чи це брак коштів, чи це доступ до інфраструктури, чи це інші речі. Тобто є багато питань, які нам буде потрібно дослідити. Наступним кроком у нас буде питання, що з цим робити», – зазначив керівник групи експертів проєкту, директор Агенції економічного розвитку PPV Володимир Воробей.
Він також закликав експертів долучатись до проєкту та брати активну участь у формуванні політик у сфері культури.
Головні цілі проєкту: розробити політики для фокусних секторів та механізми їх розвитку (щоб підтримати відповідними операційними програмами, пов’язаними з процесом вступу України до ЄС), посилити інституційну спроможність Міністерства культури та інформаційної політики щодо розроблення та впровадження політик. Окрім МКІП, проєкт RES-POL також працюватиме з Українським Культурним Фондом, Українським інститутом книги, Державним агентством України з питань мистецтв та мистецької освіти (Держмистецтв) та Українським інститутом національної пам’яті.
«Я абсолютно впевнена в експертній спроможності України і в тому, що до проєкту долучаться справжні фахівці, які здатні перетворити свій практичний досвід на політики, стратегію розвитку. А також в те, що можна перетворити культуру й креативність на переваги України в процесі відновлення. Це справді максимально швидко дозволить країні відновитися, враховуючи інклюзивний підхід», — підкреслила секторна менеджерка з питань культури, прав людини, гендерної рівності та національних меншин при Делегації Європейського Союзу в Україні Тетяна Шульга.
До обговорень культурних політик у проєкті RES-POL запрошені головні експерти у фокусних темах, широке коло діячів культури та зацікавлених осіб. Організатори планують залучити кілька сотень осіб.
У проєкті вже задіяні:
- Юлія Федів, експертка з питань узгодження політик, менеджерка сфери культури та медіа, консультантка ЮНЕСКО, радниця голови правління Суспільного, директорка Українського культурного фонду (2018—2021);
- Володимир Воробей, керівник групи експертів проєкту, директор Агенції економічного розвитку PPV;
- Альона Каравай, головна експертка сектору культура і мистецтво, культурна менеджерка та кураторка, cпівзасновниця Іншої Освіти та Асортиментної кімнати;
- Ольга Сагайдак, головна експертка сектору культурна спадщина, культурна менеджерка та продюсерка мистецьких проєктів, співзасновниця благодійного фонду DOFA fund;
- Галина Шиян, головна експертка сектору креативні індустрії, письменниця, перекладачка, фахівчиня із стратегічних комунікацій, підприємиця;
- Олена Правило, головна експертка із взаємодії з зацікавленими сторонами, голова Конгресу Активістів Культури.
МКІП разом з командою RES-POL прагне консолідувати голос експертного середовища у процесі розроблення медійної та культурної політики. Експерти також працюватимуть над пропозиціями законодавчих змін. Загальний бюджет проєкту – 802 297 євро. RES-POL триватиме 15 місяців, до березня 2025 року.
За новинами проєкту RES-POL можна стежити на сайті Міністерства культури та інформаційної політики, на сайті Агенції економічного розвитку PPV, а також на сторінці RES-POL у facebook.
Проєкт реалізовує Центр Регіональний Розвиток — громадська спілка Агенції економічного розвитку PPV.