В Українському домі презентували виставковий проєкт «МАТЕРІЯ MATTERS. Український арттекстиль»

Сьогодні, 18 липня, в Українському Домі відбулася презентація виставкового проєкту «МАТЕРІЯ MATTERS. Український арттекстиль». Виставка представляє практики українських митців за 100 років — від традиційного гобелена до експериментальних робіт із використанням текстильних матеріалів. В експозиції — понад 120 художніх творів близько 60 авторів.

Переглянути фотоальбом

«Українська культура живе та розвивається, і сьогодні тут люди, які не тільки творять, а і продюсують її: галеристи, куратори, мистецтвознавці, керівники музеїв. Я вітаю вас із цим проєктом і не побоюсь сказати що Український дім сьогодні є флагманом продюсування нашої культури», – зазначив т.в.о. Міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв.

Ольга Вієру, директорка Національного центру «Український дім», привітала гостей:

«Я від щирого серця дякую нашим прекрасним кураторкам, нашому колективу, всім вам, нашим авторам, колекціонерам, нашим музеям, які надали роботи для експонування. Ми дуже шануємо вас і пишаємось тим, що можемо представляти ваші колекції», – сказала вона.

Проєкт «МАТЕРІЯ MATTERS. Український арттекстиль» ознайомлює глядачів з творчим досвідом бойчукістів, шістдесятників, а також сучасних митців. На виставці представлені твори українських художників, які працювали з текстилем у публічному просторі; роботи, що розвивали лінію українського стилю в інтер’єрі та костюмі; текстильні практики, присвячені актуальним темам сьогодення. Окремо експонуватимуться вишивки репресованих українців, виконані в таборах і колоніях ГУЛАГу.

Виробництво текстилю належить до найдавніших ремесел у світі й водночас — до найменш досліджених у контексті історії мистецтва. Маючи потенціал, здатний трансформувати матеріальне середовище, текстиль швидко став символом статусу. Та позиціювати його сьогодні як вид мистецтва, пов’язаний суто з функціональністю, — значить ігнорувати історію творчих відкриттів.

Рушієм змін стали авангардні течії ХХ століття, які розхитували усталені традиції виготовлення текстилю. Митці, захоплені новаторськими сенсами, творили актуальне мистецтво, і текстильні практики, попри своє первинне утилітарне підґрунтя, ставали реакцією як на глобальні пошуки нових художніх засобів, так і на соціальні виклики часу, в який зароджувалися й побутували.

У часи Незалежності України арттекстиль стає провідником глобальних контекстів, що стосуються проблем постколоніальної епохи: пам’яті, колективних травм, політичного протистояння, екології, гендерних питань. Чимало митців почали працювати з текстилем під час російсько-української війни: у власний спосіб вони перезбирають українську ідентичність, рухаючись від витоків традиції та переосмислюючи її у своїй творчості. 

Виставка «МАТЕРІЯ MATTERS» оповідає про сенси, вплетені в український арттекстиль, та показує їхню трансформацію у відповідь на виклики часу. Проєкт відображає варіативність текстильних практик українських художників, виявляє  фактори, що вплинули на появу низки наративів, опорних для української культури в останньому столітті з його колізіями та катастрофами, і пропонує поглянути на текстиль як на високе мистецтво і змістовне медіа.

Кураторки проєкту: Тетяна Волошина, Аліса Гришанова, Катерина Лісова.

Організатор: Національний центр «Український Дім».

Партнери проєкту: АТ «Ощадбанк», Visa.

Вас може зацікавити

Микола Точицький взяв участь в урочистому зібранні міністрів культури країн-членів ЄС  з нагоди відкриття відновленого собору Паризької Богоматері

Микола Точицький взяв участь в урочистому зібранні міністрів культури країн-членів ЄС  з нагоди відкриття відновленого собору Паризької Богоматері

Україна отримала два сертифікати за включення українських традицій до Списків нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО

Україна отримала два сертифікати за включення українських традицій до Списків нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО