25 жовтня у День військового капелана в Державній службі України з етнополітики та свободи совісті видали перші 83 мандати на право здійснення військової капеланської діяльності. Цей день вперше відзначили в Україні в умовах героїчного захисту нашої країни від повномасштабної атаки рф.
Цьогоріч в Україні військові капелани набувають офіційних посад, визначених новим законодавством. Вони знаходяться поряд із воїнами, зокрема й у найнебезпечніших ситуаціях. Однак, згідно зі стандартами НАТО, вони не мають права використовувати зброю. І саме такий підхід був схвалений і в Україні. Згідно зі Законом України «Про Службу військового капеланства», видача зброї та боєприпасів військовим капеланам заборонена.
Діяльність капелана особлива й надскладна: капелан має вміти надати підтримку людині незалежно від того, які її релігійні погляди. Тобто капелан працює з усіма воїнами, а не лише з одновірцями. Адже серед основних принципів діяльності військово капеланства:
-
рівність представників усіх віросповідань;
-
рівність військових капеланів незалежно від їх приналежності до релігійної організації;
-
толерантне ставлення військових капеланів до представників інших релігійних організацій.
Капеланство в сучасному вільному світі – це особливий досвід єдності в розмаїтті. Капелан має вміти бути поруч з бійцями, щоби почути й підтримати. Це і мудрий порадник, і бойовий побратим. Як порадник – він має апелювати до певної системи цінностей в умовах війни.