Виставка «Наша Перемога» до 80-ої річниці завершення Другої світової війни є нагадуванням про внесок України у мир в Європі

Події

8 травня у Національному музеї історії України у Другій світовій війні за участю Міністра культури та стратегічних комунікацій Миколи Точицького відбулося урочисте відкриття виставкового проєкту «Наша Перемога». Експозиція розкриває внесок українців у перемогу в Другій світовій війні.

Ціна перемоги — незбагненна для української нації. За даними Українського інституту національної пам’яті, загинули вісім мільйонів українців та представників інших народів, які проживали на нашій землі. Друга світова забрала життя від 50 до 85 мільйонів людей по всьому світу. 

«Сьогодні воєнні покоління фактично відійшли.  Прапраонуки в мільйонах родин уже не мають, у кого спитати про ту війну. Втрата спогадів цих людей, життєвий відхід учасників та свідків не повинні заповнити мілітаристські фальсифікації, авторитарні наративи, міфи і стереотипи, що не шанують переможців — а пропагують війну. Це великий професійний і етичний виклик для істориків, музейників, митців, письменників, науковців в Україні та Європі — зберегти правдиву пам’ять і відчуття спільної відповідальності за мир. Адже без учасників та свідків досвід Другої світової може поступово втратити універсальний моральний резонанс», — сказав під час заходу Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький.  

Символічним є і місце розміщення експозиції — колишня Алея міст-героїв, що впродовж десятиліть була простором утвердження радянського наративу про «Велику Вітчизняну війну». У грудні 2024 року цей простір було оновлено: демонтовано «Золоті Зірки» та радянські написи.

 Виставка «Наша Перемога» протиставляє правду пропаганді, деконструюючи ключові міфи радянського тоталітарного режиму. Алея набула нового змісту як місце історичної просвіти та вшанування пам’яті українців, які воювали у складі армій антигітлерівської коаліції.

«Цей захід — це вшанування пам’яті загиблих у тій війні: мирного населення, мешканців України, знищених під час Голокосту. Це виставка, яка презентує новий погляд на історію Другої світової війни — погляд, що формується сьогодні, у складний час нашої боротьби. Ми, працівники музею, усвідомлюючи свій громадянський обов’язок і нову місію, переосмислюємо роль музею та пам’ять про Другу світову війну. Це наш внесок у збереження пам’яті про покоління українців, які боролися за свободу Європи, і перед нашими захисниками сьогодні», — зазначив генеральний директор Національного музею історії України у Другій світовій війні Юрій Савчук.

Під час заходу було урочисто запалено вогонь у чаші «Вогонь Слави» — на знак ушанування пам’яті українців, які боролися з нацизмом. 

Вас може зацікавити

Фінляндія та Україна мають спільне розуміння ідентичності як протидії агресії та пропаганді, — Микола Точицький в інтерв’ю Ilta-Sanomat

У Гельсінкі Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький провів низку двосторонніх зустрічей