Виставковий проєкт в рамках фестивалю Legàmi/Зв’язки. Європейська душа України стартував у Римі

9 липня у рамках фестивалю Legàmi/Зв’язки. Європейська душа України у Римі Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький взяв участь в церемонії передачі знакового музичного народного інструменту — бандури в дар Національному музею музичних інструментів Італії.

Фото — Руслана Ткаченка

«Бандура є символом стійкості української культури. У 20 столітті кобзарі стали жертвами масових репресій, оскільки їхні виступи поєднували музику із розкриттям правди. Попри все, їхня музична традиція нині  відроджена і належить до нематеріальної спадщини ЮНЕСКО. Художній проєкт, який ми відкриваємо сьогодні,  є голосом України, який нагадує, що війна іде не лише за територію, а й за ідентичність українців як незалежної нації», — сказав Микола Точицький. 

Говорячи про виставку, яка відкрилася напередодні Конференції з питань відновлення України, Міністр закликав європейців знайомитися з різноманіттям української культурної спадщини, в основі якої лежать цінності свободи, поваги та гідності.   

Заступник державного секретаря Міністерства культури Італії Джанмарко Мацці назвав культурну подію «проявом справжнього діалогу між нашими культурами»

«Бандура — один із найбільш знакових українських інструментів, і я щиро дякую Міністру Точицькому за цей дар, що стане частиною нашої музейної колекції. Це сильний жест нашої співпраці заради справедливого миру». 

У рамках виставки також представлений український традиційний одяг з фондової колекції Національного музею народної архітектури та побуту України. Це комплекти одягу з восьми регіонів України періоду кінця ХІХ – початку ХХ століть, що одягалися переважно на свята або важливі родинні події. Створювалися вони вручну із наявних у побуті матеріалів: льону, конопель, шерсті та натуральної шкіри.

Виставковий проєкт включає також експозицію витинанок Дарʼї Альошкіноі, писанки Тетяни Коновал та полотна художника Івана Карася. Експозиція в музеї направлена на поширення знання про одну з важливих частин європейської культури через цінності, які виявляються у культурній спадщині. Спогади, свідчення і традиції — це відлуння народної матриці, яка оновлюється і розвивається у сучасності, зберігаючи свою автентичність і інноваційність. Це результат спільної роботи української громади в Італії та залучених італійських інституцій і спільнот. 

Передача бандури стала можливою завдяки співпраці Міністерства культури та стратегічних комунікацій України, Кобзарських цехів України, Асоціації «Дивись українське!», за підтримки Благодійного фонду «МХП-Громаді», культурної інституції «Міжвухами», за сприяння Національної академії мистецтв України та Національного музею народної архітектури та побуту України.

Автентичний інструмент виготовлений майстром Київського Кобзарського Цеху Русалімом Костиною.

Під час урочистостей Народний артист України та військовослужбовець Тарас Компаніченко виконав на бандурі традиційну думу.

МКСК висловлює вдячність всім, хто долучився до проєктів, зокрема директорці Національного музею музичних інструментів Соні Мартоне, спецпредставниці департаменту спадщини Риму Даніелі Порро та членкині наукової ради музею Антонеллі Боніні, директорці Національного музею народної архітектури і побуту України Оксані Повякель, митцям Івану Карасю, Дар’ї Альошкіній, Тетяні Коновал.

Вас може зацікавити

Інтеграція мистецької складової у відбудову є одним з пріоритетів МКСК, — Анастасія Бондар

ЮНЕСКО враховуватиме вплив збройних конфліктів на об’єкти всесвітньої спадщини: за ініціативи України ухвалено важливу поправку