ЮНЕСКО підтримує Україну: Микола Точицький та К’яра Децці Бардескі обговорили збереження культурної спадщини та нові ініціативи

25 листопада Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький зустрівся з керівницею Офісу ЮНЕСКО в Україні К’ярою Децці Бардескі, задля обговорення  напрямів подальшої співпраці у сфері культури. 

Микола Точицький висловив вдячність керівниці Офісу ЮНЕСКО в Україні за підтримку у збереженні національної культурної спадщини, яка зазнає руйнувань через російську агресію. Зокрема він відзначив допомогу у напрямі цифрової трансформації у сфері культури та медійної індустрії.

«Щиро вдячний Вам за ту допомогу та підтримку, яку Україна відчуває з початку повномасштабної війни. Ми бачимо її не лише у словах, а й у реальних діях: від створення спільних культурних проєктів до захисту української медійної сфери під час російської агресії. Зокрема журналістів, хто ризикуючи життям, висвітлює війну на фронті та розповідає світу правду про російські злочини проти людяності. ЮНЕСКО залишається нашим важливим партнером. Тому ми сподіваємося на подальшу підтримку у визволенні українських медійників із російського полону», — зазначив Микола Точицький. 

Микола Точицький також запросив долучитися представників ЮНЕСКО до обговорення проєкту нової Стратегії розвитку української культури на 2025–2030 роки. 

«ЮНЕСКО твердо підтримує Україну, спільно працюючи над захистом культури, підтримкою свободи преси та зміцненням освіти. У тісній координації з МКСК ми відповідаємо на нагальні потреби, водночас закладаючи основу для довгострокового відновлення — від екстренного реагування і збереження культурної спадщини до підтримки творчих ініціатив. Як провідна агенція ООН із безпеки журналістів, ми підтримуємо медійників через тренінги, гранти та надаючи їм безпечні простори для роботи. Ми також залишаємося відданими збереженню унікальної культурної спадщини України — як матеріальної, так і нематеріальної, адже вона є джерелом сили для спільнот, та важливою частиною нашої спільної людської спадщини», — зазначила К’яра Децці Бардескі, Голова Бюро ЮНЕСКО в Україні.

Крім того, сторони торкнулися теми внесення двох елементів «Оздоблення писанки в українській громаді» та «Програми збереження кобзарсько-лірницької традиції» до Репрезентативного списку ЮНЕСКО та Реєстру кращих практик ЮНЕСКО, що розглядатимуться на 19 сесії Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини, що відбудеться в Республіці Парагвай.

Микола Точицький наголосив на необхідності розширення партнерства між Україною та ЮНЕСКО у впровадженні ініціатив, спрямованих на збереження та відновлення культурної спадщини, а також надання психологічної підтримки вразливим соціальним групам через мистецтво. Особливу увагу приділив проєкту «Мистецтво допомагати», в рамках якого у співпраці з ЮНЕСКО та Координаційним центром з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України МКСК реалізовує «Бібліотеки як простір психосоціальної підтримки». 

Сторони також обговорили реалізацію проєкту «Культура заради миру та стійкості: створення Культурного хабу у м. Львів, Україна», що здійснюється ЮНЕСКО за фінансової підтримки Іспанського агентства з міжнародного співробітництва в галузі культури.

Микола Точицький висловив сподівання на подальшу підтримку з боку Офісу ЮНЕСКО в Україні у питаннях надання допомоги закладам культури та пам’яткам культурної спадщини, які постраждали внаслідок бойових дій. Зокрема йдеться про Київську державну академію декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука та Чернігівський обласний академічний український музично-драматичний театр імені Тараса Шевченка, які потребують капітального ремонту та реставрації унаслідок влучання російської ракети.

Вас може зацікавити

Російські ракети поцілили в Одесі у пам’ятки культурної спадщини, які знаходяться під захистом ЮНЕСКО

Російські ракети поцілили в Одесі у пам’ятки культурної спадщини, які знаходяться під захистом ЮНЕСКО

Евакуація культурної спадщини: культурні цінності з 55 музеїв і бібліотеки України врятовано від війни

Евакуація культурної спадщини: культурні цінності з 55 музеїв і бібліотеки України врятовано від війни