15 травня відбулося чергове засідання Координаційного комітету при Міністерстві культури та стратегічних комунікацій України з реалізації кампанії Ради Європи «Журналісти мають значення» в Україні.

Члени Координаційного комітету обговорили ситуацію щодо захисту журналістів-розслідувачів в Україні: виклики, механізми реагування та ефективність розслідувань справ про перешкоджання журналістській діяльності.
Зокрема, голова Координаційного комітету Ганна Красноступ ознайомила учасників із ключовими положеннями Рекомендацій Ради Європи 2016 року щодо захисту журналістики та безпеки журналістів й інших суб’єктів медіа.
Голова підкомітету з питань інформаційної політики та європейської інтеграції Євгенія Кравчук наголосила на важливості імплементації Європейського акту про свободу медіа (EMFA) та Директиви (ЄС) 2024/1069 Європейського Парламенту та Ради щодо захисту осіб, які беруть участь у громадській діяльності, від безпідставних позовів або зловживання судовими процедурами (Anti-SLAPP Directive). Вона також підкреслила необхідність продовження організації навчальних тренінгів для суддів, а також звернула увагу на потребу активнішої роботи на регіональному рівні.
Виконавча директорка ГО «Інститут розвитку регіональної преси» Людмила Панкратова поінформувала про недостатні зусилля з боку відповідних державних органів для притягнення винних до відповідальності. Це призводить до культури безкарності та може підживлювати подальші погрози та насильство.

Водночас, керівниця юридичного напряму ГО «Інститут розвитку регіональної преси» Оксана Максименюк навела практичні приклади системних проблем невиконання законодавства. Так, з 2015 року вона супроводжувала 16 кримінальних справ, з яких всього 3 дійшло до суду, по 2 зупинено виконання рішення.
Спеціальна кореспондентка Mind UA Любов Величко розповіла про власний досвід роботи журналістом-розслідувачем, про виклики, з якими зіштовхувалася у професійній кар’єрі, а також поділилася ідеями, як зробити розслідування злочинів проти журналістів дієвішими.
Своєю чергою, досвідом роботи зі справами, пов’язаними із перешкоджанням професійної діяльності журналістів, поділився заступник начальника відділу управління організації досудового розслідування Головного слідчого управління Національної поліції України, полковник поліції Олексій Цветков.
За словами представника Офісу генерального прокурора Антона Абаджяна, з 2022 року по теперішній час правоохоронними органами України зареєстровано 264 кримінальних правопорушень проти законної професійної діяльності журналістів, більшість із них за фактами перешкоджання такій діяльності або погроз чи насильства щодо журналістів. Водночас у 2022–2025 роках прокурорами скеровано на розгляд до суду 37 кримінальних проваджень цієї категорії.

Продовжуючи тему, директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк підкреслила, що ІМІ готовий сприяти слідчим органам у розслідуванні злочинів проти журналістів.
Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко та юрист НСЖУ Даніл Сербін підкреслили важливість забезпечення реального захисту прав журналістів на всіх рівнях, зокрема через належне розслідування злочинів проти представників медіа, удосконалення законодавчої бази та запровадження ефективних механізмів правової підтримки для медіа-фахівців.
Насамкінець члени Координаційного комітету домовилися взяти під особливий контроль стан розслідування справ щодо перешкоджання професійної діяльності журналістів.