28 листопада в Укрінформі презентували результати опитування серед працівників закладів культури «Оцінювання доступності культурних послуг для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення в закладах культури».
Дослідження провели: Міністерство культури та стратегічних комунікацій України разом із Українським центром культурних досліджень.
Фото Укрінформ
Участь в опитуванні взяли понад шість тисяч респондентів з різних регіонів, включаючи приватні культурні установи. Отримані дані допомогли глибше зрозуміти потреби спільноти та вдосконалити інклюзивні підходи в культурній сфері.
«Сьогодні ми маємо переосмислити сферу культурних послуг. Нам треба усунути барʼєри, щоб подивитися виставу, сходити в музей тощо могли всі охочі. Люди з інвалідністю, старшого віку, батьки з дітьми мають почуватися безпечно і зручно у мистецьких просторах, мати можливість сприймати культурний продукт і відчувати повагу і привітність. Мова про базові умови, зручність, якість та зрозумілість. Звісно, зміни та переосмислення підходів вимагають чимало ресурсів і знань. Тому важливо співпрацювати разом зі спільнотою культурних діячів та експертами з безбарʼєрності. Політики формуються та реалізуються спільними зусиллями», — сказала радниця — уповноважена Президента України з питань безбар’єрності Тетяна Ломакіна.
«Ефективні рішення мають ґрунтуватися на конкретних даних. Саме тому це дослідження є кроком на шляху до якісних змін. Сьогодні ми зібралися, щоб обговорити отримані результати з усіма зацікавленими сторонами: представниками громадянського суспільства, дослідниками та органами влади. Тільки спільними зусиллями ми зможемо забезпечити, щоб визначені пріоритети були втілені на всіх рівнях управління. Йдеться не лише про фізичну доступність культури, а й про інформаційну. Безбарʼєрність — це перш за все про гідність кожної людини в нашому суспільстві, про базові права, які держава має забезпечити», — зазначила Перший заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій Галина Григоренко.
«Наше завдання – зробити культуру доступною для всіх. Саме тому ми поставили в центр уваги людину, її потреби та можливості. Це дослідження допоможе нам зрозуміти, наскільки культурні заклади відповідають потребам людей з інвалідністю та інших маломобільних груп. Через наслідки війни кількість людей з інвалідністю зросла. Це так само робить важливим наше дослідження і кожен наш крок, який ми будемо надалі ініціювати в розбудові безбар’єрного суспільства», — акцентувала начальник відділу політики безбар’єрності, гендерної рівності та ментального здоров’я МКСК Леся Хемраєва.
В.о. директора Українського центру культурних досліджень Олена Іщенко презентувала дослідження.
Загалом заклади сфери культури користуються сучасними інформаційними інструментами, що дозволяє їм ефективно доносити важливу інформацію до своїх відвідувачів.
Працівників закладів культури запитали про важливість підвищення рівня доступності послуг для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення. На думку 73,3% респондентів, заклади сфери культури, де вони працюють, вважають це завдання важливим і актуальним. Вони планують реалізувати відповідні заходи найближчим часом.
«Останні 4 місяці ми були в тісній координації з Міністерством культури та стратегічних комунікацій. Зараз у нас навіть відбувається навчання. Це тренінги для персоналу, де пояснюють як спілкуватися, реагувати, супроводжувати, надавати додаткову інформацію. Хотів би відзначити, що ця хвиля певних роз’яснювальних трендів загальноєвропейської вимоги щодо євроінтеграції нашої держави має відгук», — підкреслив Генеральний директор-художній керівник Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка Євген Нищук.
Також у події взяли участь: генеральний директор Національної бібліотеки України ім. Ярослава Мудрого Олег Сербін, начальник управління мистецтв, культурного розвитку та креативних індустрій Державного агентства України з питань мистецтв та мистецької освіти Євгенія Крутоголов, експертка ПРООН Дарія Мазур, тренерка «Inclusive Friendly», соціальна педагогиня, співзасновиця проєкту FREEki, що має на меті працевлаштування молоді з комплексними порушеннями розвитку Руслана Цегельська, експерт громадської спілки «Ліга Сильних» Володимир Висоцький, БО БФ «РЕД БІЛКА» Кіра Степанович.
Нагадаємо, МКСК реалізує Національну стратегію із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року та має власні флагманські проєкти: інформаційну кампанію «Україна без бар’єрів», «Інформація без бар’єрів» та планує впровадження нового проєкту «Культура без бар’єрів». Усі ці проєкти мають на меті підвищити рівень толерантності в українському суспільстві, обізнаності людей про свої права, сприяти забезпеченню доступності інформації, а також культурних просторів і послуг для всіх громадян.